Nový trend šmejdů v energetice

Hanlivým názvem „šmejdi“ začali být označováni podvodníci, kteří nalákali důvěřivé lidi na výlet či pohoštění a při této příležitosti je přinutili k podpisu smlouvy na odběr nádobí, vysavačů či jiného spotřebního zboží, obvykle za přemrštěnou cenu. Tento nešvar co postupně daří vymýtit, ovšem novým trendem jsou šmejdi v energetice.

V čem spočívá jejich trik?
Často se stává, že vás navštíví u vás doma a slíbí vám, že vám budou několik let shánět tu nejlepší cenu elektřiny nebo plynu. Pokud se jim upíšete, zbavíte se tak možnosti vybrat si dodavatele energie sami. Samozřejmě za tuto „službu“ zaplatíte. Ještě před nedávnem byli postrachem domácností podomní prodejci, kteří slibovali levnější energie od jednoho dodavatele. Nyní přišli šmejdi s novým trikem, který se jmenuje exkluzivita. Nebezpečí pro spotřebitele spočívá v tom, že o této exkluzivitě nemusí vůbec vědět, ale může jej stát tisíce korun. Jelikož teď frčí aukce energií, může u vás zazvonit obchodník, slíbí vám nejnižší cenu na trhu, nechá vás podepsat přihlášku do aukce, která je pochopitelně závazná, a ještě vám podstrčí doložku o exkluzivitě.

Desetiletá exkluzivita
Exkluzivita znamená, že společnost zajišťující aukce, vám bude po dobu dvou, tří, pěti či dokonce deseti let dohazovat dodavatele elektřiny nebo plynu. Pokud byste se opovážili vybrat si ho sami, vytasí na vás pokutu klidně ve výši několika tisíc korun. Jako odběratel si nemusíte po několika letech uvědomit, že jste se vlastně vzdal svého práva rozhodovat o výběru dodavatele. Podpisem exkluzivita udělíte šmejdům plnou moc, takže za vás mohou po celou dohodnutou dobu uzavírat a vypovídat smlouvy o dodávkách, a to bez vašeho vědomí.

Jak se bránit?
Pokud u vás zazvoní, nejdříve se ptejte, zda je dotyčný přímo od dodavatele, nebo zda je pouze zprostředkovatelem. Pro každého totiž platí jiné předpisy, a to hlavně pro lhůty o vypovězení smlouvy. Uzavřete-li smlouvu se zprostředkovatelem mimo obchodní prostory, třeba na prahu vlastních dveří, můžete bez sankce odstoupit do 14 dnů. Pokud lhůtu prošvihnete, můžete ještě odstoupit do 15 dnů po zahájení dodávek. Tato možnost se sice vztahuje jen na dodavatele, ovšem malá šance existuje.