Nevěříte ve financích svému partnerovi? Nejste sami

Většina Čechů žijících s partnerem ve společné domácnosti má v bance zřízený účet, který využívají jak na provozní výdaje, tak na spoření. Více než polovina párů má ale i účet, do kterého nemá druhý partner přístup. Dvě pětiny Čechů ukládají peníze i na spořicí účty.

Účet, kam partner nemá přístup

Z průzkumů vyplývá zajímavá skutečnost, že cca 55 procent Čechů si i v rámci společného soužití nechává účet, do kterého se druhý partner nedostane. Nejvíce se takto chovají Pražané a pouze 14 procent párů žijících v Praze uvedlo, že mají stejná práva při nakládání se všemi účty. Dalším údajem je, že téměř polovina dotázaných párů uvedla, že vlastní jak běžný, tak spořicí účet. Vlastní běžný účet a společný spořicí účet má každý šestý pár. Osm ze sta dotázaných pak má pouze vlastní běžné účty. Čtvrtina párů používá pouze jeden společný účet na všechno.

Jak je to se společnými výdaji

Téměř všichni Češi, kteří žijí v páru v jedné společné domácnosti, se doma radí o nákupech věcí dražších než tisíc korun. To ale neplatí pokaždé, protože jen v každé šesté domácnosti taková debata probíhá. Nejčastěji partneři společně řeší výdaje na letní či zimní dovolenou a také na nákupy vánočních dárků. Ovšem například výdaje na oblečení či obuv spolu řeší jen zhruba dvě pětiny lidí.

Neshody v domácnostech

Pokud už se útraty konzultují, neobejde se to zhruba v každé čtvrté domácnosti bez hádek. A to jak v případě společných výdajů, tak pouze jednoho z partnerů. Zhruba čtvrtina párů se hádá kvůli zbytečnému utrácení, tedy vždy z pohledu toho kterého z partnerů. Příčinou hádek bývá obvykle názor jednoho za partnerů, že ten druhý je neschopný ušetřit peníze. Každý desátý pár se spolu pohádá kvůli tomu, že neschopnost ušetřit u obou stejná, a že peníze zbytečně rozhazují.