Dnes si člověk nemůže být jistý téměř ničím. Pokud chcete mít jistotu, že nic nedlužíte, ověřte si to alespoň jednou za rok v registrech dlužníků. V některém z nich se totiž můžete ocitnout například, když se opozdíte třeba s jedinou splátkou půjčky nebo úvěru. Nebo se může stát, že někdo zneužije vaše doklady, což může vést k velkému problému.

Příklady konkrétních situací

Je několik situací, kdy se můžete nevědomky stát dlužníkem. První z nich je, kdy se rozejdete se svým zadluženým manželem nebo manželkou. Dále můžete dluhy zdědit nebo vás do dluhů dostane vaše dítě, které u vás má trvalý pobyt. Málokoho by napadlo, že se může zadlužit tím, že si zařídí nový účet a ten starý zapomene zrušit. Banka na tom starém stále strhává poplatky, ale vy na něj neukládáte žádné peníze. Také to může být díky výpovědi smlouvy s pojišťovnou, které zapomenete doplatit dlužné pojistné. Dalšími situacemi jsou zapomenutá pokuta, ručení za dávnou půjčku kamarádovi nebo přestěhování, kvůli kterému vás nezastihla informace o dluhu

Ověření dluhu

Není to tak jednoduché, jelikož v ČR existuje více registrů. Nejznámější je patrně Solus, který využívají banky nebo například energetická společnost E.ON. Pokud dlužíte některému z nich, určitě se v registru objevíte. Dalším je Bankovní registr klientských informací, který využívají hlavně banky a pak Nebankovní registr klientských informací, který je pro leasingové a úvěrové společnosti. Za nahlédnutí do těchto registrů zaplatíte určitý poplatek, který však za klid a jistotu určitě stojí.

Chcete zjistit své dluhy zadarmo?

Zadarmo a hned to budete vědět u zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a na dopravním podniku. Také se můžete stavit na okresním soudu v místě svého trvalého bydliště a požádat o výpis všech občanskoprávních řízení vedených na vaši osobu.