Dostali jste se do finančních problémů a nezbývá vám potřebná částka na uhrazení měsíční splátky úvěru, hypotéky nebo jiného dluhu? Jde o neřešitelnou situaci, nebo se nabízí určité řešení? Prozradíme vám informace, které jsme získali od renomovaných finančních poradců a bank.

Postup v případě, kdy nemáte na úhradu splátky

Věřitelé se situací, kdy dlužník není schopen uhradit v termínu splátku, počítají. V prvé řadě musíte banku neprodleně informovat a společně najít řešení vyhovující oběma stranám. V závislosti na individuálním posouzení ze strany úředníka může dojít k posunutí termínu splatnosti. Vy se vzpamatujete z finančních problémů a poté splátku uhradíte. V případě, že máte obavy z dlouhodobé špatné finanční situace, můžete zažádat o snížení splátky a prodloužení splatnosti. Jakmile na tom budete po finanční stránce lépe, výši splátky opět navýšíte.

Jde-li o větší finanční problémy, u kterých nepomůže pouhé snížení splátky či odložení termínu splatnosti, nabízí se možnost prodeje nemovitosti a doplacení úvěru. Je výhodnější, když se k tomuto nepříjemnému kroku rozhodnete ještě předtím, než na vás začne tlačit banka.

Chcete-li mít jistotu, nezapomeňte se pojistit

Pokud usilujete o získání úvěru, myslete dopředu a pojistěte se. Pojištění proti nezaviněné ztrátě zaměstnání či snížení příjmů v důsledku úrazu a nemoci vytrhlo trn z paty nejednomu dlužníkovi. A je to právě ztráta zaměstnání, která patří k nejčastějším důvodům platební neschopnosti.

Vyzkoušejte si to a půjčte si nanečisto

Perfektním způsobem, jak zjistit, zda budete schopni bez problémů hradit splátky, je odkládání určité částky po dobu několika měsíců před podpisem smlouvy. Nejenže zjistíte, jak případná půjčka (ne)prospěje vašemu rozpočtu – zároveň si nastřádáte nemalou částku, kterou využijete např. na první splátky budoucího úvěru.