Šetřit nezaplacením povinného ručení se může draze vymstít, nehledě na to, že podle zákona je  musí mít uzavřeno každý majitel používaného motorového vozidla. Pokud by ho neměl a způsobil by vážnou dopravní nehodu s dopadem na zdraví poškozeného, může na odškodnění zaplatit z vlastní kapsy až několik milionů korun.

 

Silniční kontrola

Nepojištěnému řidiči, kterého chytí na silnici policie, hrozí pokuta od 5 do 40 tisíc korun. Mnozí motoristé spoléhají na malou pravděpodobnost, že je policie zastaví a zkontroluje, takže je toto opatření bohužel neúčinné. Neplacení je ovšem velkým rizikem, neboť při způsobení dopravní nehody zaplatí takový hříšník kromě pokuty i celou způsobenou škodu. Ta se může podle statistických údajů pojišťoven vyšplhat na mnohamilionové částky, zejména pokud mají účastníci dopravní nehody trvalé následky na zdraví. Poškozenému sice uhradí škodu Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu, ovšem následně ji vymáhá na nepojištěném viníkovi.

Přitom mají motoristé možnost, že pokud nechtějí své auto nějaký čas používat, nemusí povinné ručení platit. Je však povinen odevzdat registrační značky do depozitu registru vozidel.

 

Chyby dělají i pojišťovny

Pochopitelně, že v drtivé většině je při provozování nepojištěných vozidel vinen motorista, ovšem i pojišťovna může někdy udělat chybu. V praxi došlo například k případu, kdy majitel motorky nevěděl, že mu pojišťovna sama vypověděla v důsledku administrativní chyby smlouvu o povinném ručení. Dotyčný to zjistil až po roce, když mu nepřišel výpis ze smlouvy. Pojišťovna argumentovala  tím, že ho o výpovědi smlouvy informovala dopisem, který mu však neposlala doporučeně.

V jiném případě jezdil motorista několik týdnů nepojištěný rovněž vinou pochybení pojišťovny. Ta mu ukončila smlouvu o povinném ručení a vypovězení zdůvodnila změnou vlastníka auta, ke které ovšem ve skutečnosti vůbec nedošlo.

Z uvedený příkladů plyne poučení, že se vyplatí nejen povinné ručení řádně platit, ale také se průběžně ověřovat, zda nedošlo ke změně například vinou pojišťovny.