Alespoň jednu půjčku dnes splácí téměř každý. Ať už je to auto, byt, elektrospotřebič, nebo partner, který se neuváženě zadluží. Výsledkem pak může být, že vám najednou nestačí peníze na splácení pohledávek. Cestou do pekel by bylo „vytloukat klín klínem“, čili žádat o další půjčku. Tím byste se dostali do dluové spirály, kterou většinou končí exekucí. Je několik lepších způsobů, jak tuto situaci řešit.

Konsolidace

Jde o sloučení dvou i více půjček do jedné. Dlužník tak získá přehled o svých dluzích, ušetří čas i peníze vydávané na splátky. Znamená to, že nebude nadále splácet třeba pět půjček, které mají různé datum splatnosti, různé poplatky a různé úrokové sazby. Získáte pouze jednu půjčku, jedno datum splatnosti, jedny poplatky a jednu úrokovou sazbu. Smyslem konsolidace je snížení celkových nákladů. Výhodou je také to, že vám nebude stále hrozit insolvence po splacení všech půjček, takže na splácení budete mít.

Podmínky konsolidace

Podmínkou poskytnutí konsolidačního úvěru od banky je, že nesmíte být zapsáni v registru dlužníků a nesmíte být v exekuci. Všechny půjčky konsolidovat nejdou. Například hypotéka nebo nebankovní úvěry. Ke všemu máte totiž písemné smlouvy. Pokud vám banka konsolidaci dovolí, nebudete už muset dál nic dělat, jelikož banka splatí vaše dluhy u ostatních věřitelů.

Oddlužení

To je další způsob, jak se zbavit dluhů. V letošním roce by měla začít platit novela insolvenčního zákona, takže podmínky oddlužení již nebudou tak přísné. Dosud musel zájemce doložit, že bude schopen během pěti let splatit alespoň 30% svých dluhů. Podle nové úpravy to zájemce nebude muset dokládat. Pokud nebude mít po pěti letech splaceno, soud rozhodne, zda mu povolí další oddlužení. Dlužník ale bude pod dohledem insolvenčního správce. Další variantou úplného zbavení dluhů bude možnost zaplatit 60% z celkové částky, ale za tři roky.

Dobrá a kvalifikovaná rada

Nevíte-li si rady, obraťte se na bezplatnou poradnu. Jejich seznam je na vládní adrese.