Naši politici a finanční analytici neustále diskutují o výhodnosti a nevýhodnosti přijetí eura. Mýlí se ten, kdo by si myslel, že nás k přijetí eura bude někdo nutit. Tomuto názoru možná nahrál předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve své nedávné řeči o stavu Unie. Připomněl, že členské státy se zavázaly euro přijmout a vyzval váhající Čechy, Poláky a Maďary ke vstupu do eurozóny do roku 2019.

 

Zachráníme vás před eurem

Většina Čechů je proti euru a proto tato slova krátce před volbami vyprovokovala paniku. Politici s výjimkou TOP 09 honem ujišťovali voliče, že přijetí eura dokáží zabránit, nebo si je budou dlouho rozmýšlet, případně si nechají přijetí eura schválit referendem. Junckerův projev byl pro většinu našich politiků červeným hadrem pro býka. Ovšem sám Juncker svá slova dovysvětloval již méně kategoricky a spolu s dalšími evropskými lídry zdůraznil, že Čechy nemůže do eurozóny nikdo nutit. Pokládají přijetí eura za přirozený proces, který bude záviset na vůli každé země. Podpořil to vzápětí i ministr financí Francie, který zdůraznil, že před úvahami o rozšiřování má přednost zahájení hlubší integrace eurozóny s nynějšími členy.

 

Elitní klub

Kdo umí číst mezi řádky, pochopí, že část zemí eurozóny si teď žádné rozšiřování nepřeje a další integrací chce zpřísnit podmínky pro vstup. Rozšiřování Evropské unie je v podstatě zastaveno, což je symbolicky zdůrazněno i tím, že post komisaře pro rozšiřování EU byl přejmenován na eurokomisaře pro evropskou politiku sousedství. Podobný vývoj se začíná prosazovat v eurozóně. Ta si prošla krizí, kterou musela zvládnout bez větší pomoci zbytku EU, a dnes si za „protrpěné“ roky chtějí vybrat dividendu v podobě změny na elitní klub. Ujišťování, že nás nikdo nenutí si tak lze vykládat také tak, že nás v elitním klubu prostě nechtějí.

 

Co je a není pro ČR dobré

Jde o to, reálně posoudit všechna pro a proti. Favorit voleb Andrej Babiš nechce euro, protože bychom dle něho museli platit dluhy za Řeky. Europoslanec a tvůrce zahraničního programu ODS Jan Zahradil jásá, že po volbách se určitě nenajde většina, která by euro chtěla. Někteří odborníci jsou opačného názoru a varují před nebezpečím, že bychom se mohli ocitnout na slepé evropské koleji se všemi pro nás negativními důsledky.