Jsou lidé, kteří žijí tzv. z ruky do úst a nejsou schopni měsíc co měsíc vyjít s penězi. Přitom stačí držet se několika osvědčených rad a každý člověk dokáže ušetřit nějakou korunu. Je však třeba se vyvarovat chyb a zlozvyků, kterých se mnozí dopouštějí. Nejčastěji jsou to tyto:

 

Nedostatečná kontrola výdajů

Častým důvodem finančních nesnází je, že lidé nemají přehled o svých výdajích. Nedělají si vůbec žádný finanční plán, nevědí ani kolik v daném období utratili a logicky až pozdě zjistí, že u nemají tzv. z čeho brát.

Nejlepší cestou, jak dostat své finance pod kontrolu, je sepsání veškerých příjmů a výdajů za poslední rok. Podle toho můžete odhadnout, jak se vaše finanční situace bude přibližně vyvíjet i v roce následujícím. Je však důležité, aby váš plán příjmů a výdajů odpovídal realitě.

 

Nezájem o konkurenční nabídky

Výdaje domácností se obvykle skládají z několika fixních měsíčních plateb (nájemné, energie, TV, internet apd.) Mnozí lidé tyto částky platí automaticky a nezajímají se, zda by některé platby nebyly u konkurenčních společností nižší. Proto se vyplatí čas od času využít některé z internetových srovnávačů, nebo se prostě zeptat.

 

Opožděné platby

Některé výdaje bývají opravdu zbytečné, pokud se týkají poplatků a penále za pozdní úhrady. Proto je dobré si hlídat data splatnosti a nečekat na výzvy a upomínky. U pravidelných plateb lze toto riziko vyloučit nastavením trvalých bankovních příkazů k inkasu.

 

Nevýhodná půjčka

Častým zásahem do rodinného rozpočtu bývá nerozumné zadlužení. Obvyklou chybou je, když si člověk vezme půjčku, aniž by domyslel, jeli pro něho výhodná. Platí to například u půjček na dovolenou či pořízení vánočních dárků.

Ovšem i z nevýhodné půjčky se lze dostat například jejím refinancováním nebo sloučením více půjček do jedné.

 

Nedostatečné návyky v dětství

Rodiče by měli své děti již od malička vést k tomu, že peníze nechodí domů samy a jejich zdroj není neomezený. Právě v rodině by se děti měly naučit odpovědnému chování a finanční gramotnosti. Vhodným způsobem je například rozumné kapesné, na kterém mohou rodiče dětem vysvětlit, jak s penězi nakládat.