Na jaro se pochopitelně každý vždy těší, ovšem změna počasí přináší i stinné stránky. Svědčí o tom dlouhodobé trendy pojišťoven, podle kterých trápí lidi na jaře tání sněhu, přívalové deště a bouřky. S tím jsou spojeny nehody v podobě vytopených sklepů, poničené střechy nebo zničené elektrické spotřebiče vinou úderu blesku. Rozmary počasí způsobují díky rozvodněným vodním tokům každoročně stamilionové škody. Ovšem nemenší škody způsobují zloději vykrádáním domů, neboť lidé začínají trávit více času mimo domov.

 

Riziko úderu blesku

Proti tomuto běžnému živelnému riziku pojišťovny nemovitosti standardně pojišťují. Avšak mohou nastat i případy, kdy blesk udeří do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení a způsobí přepětí v elektrické síti, čímž může dojít k poškození majetku, aniž by na něm blesk zanechal tepelné či mechanické stopy.

V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, jelikož nejde o přímý úder. Opravu poškozených elektrických spotřebičů si pak musí majitel zaplatit ze svého, případně se může pokusit vymoci náhradu škody po dodavateli elektrické energie.

Na přepětí jsou citlivé zejména slaboproudé obvody – například televizory, počítače, ale výjimečně mohou být poškozeny veškeré elektrické přístroje včetně automatických praček, elektrických bojlerů či kuchyňských spotřebičů.

 

Nezvaní návštěvníci

Mnozí lidé s počátkem jara a nastávajícího létě více cestují, nebo tráví delší čas na chatách a chalupách, nechávají své domy a byty bez dozoru a poskytují tak příležitost zlodějům. Nešvarem jsou otevřená okna a nezabezpečené vchodové či balkónové dveře. Průměrná výše škody při vloupání se podle pojišťoven pohybuje kolem 55 tisíc korun. Stává se, že lidé mají pojištěnou nemovitost, ale už nemyslí na vybavení svého domu či bytu.

 

Jak se bránit?

Ideální je mít objekt dostatečně zabezpečen a zároveň ošetřen pojištěním domácnosti. Obecně platí, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění. Stejná pravidla platí i pro rekreační objekty, které bývají bez dozoru delší část roku, a proto lákají zloděje a vandaly.

 

Pojištění odpovědnosti za škody

Je dobré si pojistit odpovědnost za škodu, kterou způsobíte jiným osobám. Každý totiž odpovídá za své jednání a také za škody, které může způsobit. Současně také ručí za své děti i domácí mazlíčky. Toto riziko lze připojistit k pojištění domácnosti nebo nemovitosti.