Partaje lamentují, že v případě předčasných voleb by neměly peníze na další kampaň, neboť vše vyčerpaly před nedávnými parlamentními volbami. A to jsou pro ně volby zlatým dolem. Stát vydal jednorázově téměř půl miliardy a dalších 968 milionů dostanou strany průběžně během příštích čtyř roků. Příspěvky z eráru dostávají ale politická uskupení i za senátory, krajské zastupitele a europoslance. S penězi ze státního rozpočtu mohou podle zákona o sdružování v politických stranách a hnutích počítat strany, které dosáhly na určitý počet hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny, Senátu, krajských zastupitelstev nebo Evropského parlamentu.

 

Každý hlas váží kilo

Příspěvek na úhradu volebních nákladů vyplácí stát pouze po volbách do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu. Na volbách do dolní komory Parlamentu mají šanci vydělat jen strany, které získají alespoň 1,5 % hlasů. Za každý odevzdaný platný hlas dostanou do své stranické kasy 100 Kč. Letos příspěvek dostane deset politických stran a hnutí. Nejvíce si připočte hnutí ANO, a to  něco málo přes 150 milionů korun. Celkem si partaje rozdělí 482 332 900 korun.

Účet za volby je tedy jistý, ovšem sestavení vlády nikoliv. Pokud by ANO v povolebním vyjednávání neuspělo, nebo by jeho vláda nezískala důvěru, přicházejí v úvahu předčasné volby a prohneme se znovu.

 

Příspěvky za mandát

Ministerstvo financí vyplácí po celé volební období ještě příspěvek za mandát a stálý příspěvek, který je rovněž podmíněn dosažením určitého volebního výsledku. Stálý příspěvek 6 milionů dostane partaj, která ve volbách získá alespoň 3% hlasů. Při překročení tří procent se vyplácí za každou desetinu procenta ještě 200 tisíc korun navrch, ale jen na hranici pěti procent hlasů. Vedle stálého příspěvku vyplácí stát ještě příspěvek za mandát, na který mají nárok poslanci, senátoři a zastupitelé v krajích, resp. jejich partaje. Za jednoho poslance nebo senátora má každá strana nárok na 885 tisíc korun ročně, za krajského zastupitele pak 250 tisíc.