Ke konci loňského roku se rozhořela diskuse o změně tarifů elektrického proudu a zdálo se, že změna tarifů podle jističů je na spadnutí. Tak kvůli jističům cena elektřiny neporoste, ovšem připravují se nové tarify, které zdraží elektřinu lidem, kteří vedeni snahou ušetřit a na radu expertů  pořídili na střechy svých domů solární panely.

 

Jak je to s domácími elektrárnami

Na jedné straně stát podporuje instalaci domácích elektráren například dotacemi z programu Nová zelená úsporám, kde lze získat až sto tisíc korun. Na druhé straně ale chystá změnu tarifu, která bude pro majitele malých výroben znamenat zdražení. Podle distributorů je totiž současný systém založený na spotřebovaném množství elektřiny nespravedlivý.

 

K pochopení tohoto názoru je třeba vidět, z jakých položek se cena skládá

Část platby jde na účty distributorům, kteří přivádějí elektřinu ke spotřebitelům. Ti platí za odebrané megawatthodiny a je tedy logické, že čím méně spotřebují, tím méně platí. Distributoři tak mají méně peněz na údržbu sítě, jelikož však odběratelé „dráty“ také potřebují, měli by se prý na jejich údržbě podílet. Proto se hledají možnosti, jak platby za elektřinu pozměnit.

Údajně by měl být zaveden Vyvážený tarifní systém, který je teprve v přípravě, nicméně předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) již formulovala desatero systému a hned v prvním bodě se píše o zavedení speciálního tarifu pro odběratele s vlastní výrobou.

Vyvážený tarifní systém má podle ERÚ vyvážit úhradu nákladů tak, aby ostatní spotřebitelé nemuseli samovýrobce dotovat a zároveň se samovýrobcům stále vyplatilo zůstat v síti.

 

Výrobci elektřiny souhlasí, ale…

Nutnost změn v tarifní struktuře uznávají i výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů, upozorňují ale na další okolnosti. Například by distributoři měli jednoznačně prokázat transparentnost vyčíslení zvýšených nákladů na připojení samovýrobců. Zatím provozovatelé distribučních sítí žádné takové kalkulace neposkytli, takže nelze hodnotit oprávněnost jejich požadavku. V kuluárech se například mluví o tom, že nechtějí odkrýt karty svědčící o dobrém hospodaření.

 

Skutečností je, že zájemci o pořízení solární elektrárny nejsou kromě dotací na malou solární elektrárnu nijak zvýhodněni. Jediný možný příjem pro ně představuje prodej elektřiny do sítě, na což ovšem nemají žádný zákonný nárok. Naopak se výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů obávají, že změna tarifní struktury by je mohla ještě více znevýhodnit a podpořit provozovatele distribučních soustav. Tyto snahy ERÚ jdou proti přípravám energetické infrastruktury na masivní rozvoj domácích hybridních fotovoltaických systémů s akumulací. ERÚ však tvrdí, že je zatím předčasné hovořit o tom, jak se chystaná změna tarifní struktury ve výsledku dotkne českých domácností, které si elektřinu vyrábějí samy.