Ne každý obchodník má platební terminál umožňující zákazníkovi platit kartou. Na druhou stranu ale obchodník platbu kartou přijmout nemusí, i když terminál má. Může argumentovat například tím, že částka, kterou chcete platit je příliš nízká. Stěžovat si sice můžete, ale někdy nebudete mít komu.

 

Není to protizákonné

Pokud obchodník má platební terminál, nastávají u něj dvě situace. První je, že terminál má poměrně nízké náklady na akceptaci karet a jeho provoz je nenákladný. Pak obchodníkovi nevadí, ani když platíte kartou krabičku sirek. Ve druhé variantě se ale obchodníkovi platební terminál nevyplácí, jelikož z každé transakce platí určitou částku provozovateli terminálu a jeho výdělek tak klesá. Jako řešení pak může například vyvěsit cedulku, na které uvede, že nákup pod určitou částku není možné zaplatit platební kartou. Nebo zvolí jinou možnost, a to, že náklady na provoz terminálu přesune na zákazníky a za placení kartou naúčtují malý poplatek. Nejedná tak proti žádným právním předpisům.

 

Banky to vidí jinak

Přáním bank a vydavatelů karet je, aby všechny platební metody byly rovnocenné. Například Mastercard na svých webovkách uvádí, že jestliže má obchodník u své pokladny jasné označení ukazující na přijímání platebních karet a toto označení není přeškrtnuté z důvodu dočasného nepříjímání karet, musí akceptovat platební kartu, jejíž značka se shoduje z označením na daném obchodním místě. Tedy pokud je na platebním terminálu logo Mastercard či Visa, musí obchodník tyto platební karty přijímat.

Není to však zcela jednoduché. Například ČSOB obchodníkům jen doporučuje prodávat zboží držiteli platební karty za stejných podmínek a za stejnou cenu, jako zákazníkovi platícímu v hotovosti. Obchodník může zákazníky odlišovat, ale musí o tom informovat banku.

 

Jak se můžete bránit

Nutno říci, že si moc nepomůžete. Nejjednodušší je zaplatit hotovostí, což obchodník odmítnout nesmí, pokud počet kovových mincí nepřekročí 50 ks, nebo bankovka není příliš poničená. Nechcete-li platit hotovostí, můžete si stěžovat v bance, která obchodníkovi terminál poskytla. Logo banky bývá uvedeno na terminálu, ale také tam být nemusí a obchodník není povinen vám sdělovat, od koho terminál má. Ani v případě, že budete znát banku nemusíte pochodit, jelikož banka nemůže obchodníka donutit přijímat karty.