Telefony už nejsou limitovány šňůrami a jednoduše je s sebou můžeme nosit kdykoli a kamkoli. To s sebou také nese úskalí, že je mnohdy používáme víc, než by bylo nutné, a potom se nestačíme divit nad stovkami provolaných minut a propsaných sms. Přemrštěné ceny, které každý měsíc platíte za telefon, však nejsou dány jen vaší silnou potřebou často komunikovat, ale také jednoduše faktem, že operátoři si v Čechách účtují nehorázné ceny a my tak platíme mnohem víc než naši příhraniční sousedi. Lze tedy vůbec nějak ušetřit?

Stejné služby, jiné ceny

Fakt, že různí operátoři mají různé ceny, je celkem pochopitelný, avšak stále častější je bohužel i situace, kdy za stejné služby zaplatíte v Čechách o poznání více než v zahraničí. Například u společnosti T-Mobile zaplatíte v Čechách za 4 GB dat v přepočtu asi 30 Eur, zatímco v Polsku za ty samé peníze získáte data neomezená. A to zdaleka není jediný případ.

Zvýhodnění v rámci EU

Abychom však nebyli pouze pesimisty, pozitivní novinkou je zrušení poplatků za roaming, což přeneseně znamená, že díky tomuto programu platíte za veškeré mobilní služby stejné ceny v zahraničí stejně jako doma. Platí to však pouze v rámci Evropského hospodářského prostoru a jen v případech, že ze zahraničí voláte do české sítě. V opačném případě, tj. pakliže voláte do zahraničí na jiné číslo, které nezačíná předvolbou 00420, pak už se o roaming nejedná.

Jak tedy ušetřit?

Když se vrátíme zpět do Čech, zjistíme, že si můžeme vybrat z nabídky více než 90 různých operátorů. Kromě různých srovnávačů můžete využít výhodné nabídky na kombinaci služeb, například od O2. Zde ušetříte kombinací mobilních služeb, internetu a televize nemalou částku. To samé platí také u Vodafonu, který poměrně nedávno obnovil celou svou nabídku. A jestliže operátora měnit nechcete, zkuste si vykomunikovat výhodnější nabídku. Většina firem se na vaší hrozbu přechodu ke konkurenci chytne.

Mobilní ráje

Které země nabízí poměrně ke svým platům nejlevnější mobilní služby? Patří sem například Polsko, Velká Británie, Irsko, Nizozemsko nebo Dánsko.