Mladí bydlí u rodičů déle, důvodem jsou drahé nemovitosti – Hotelmama.
Často se setkáváme s nelichotivým pojmem „mamahotel“ v souvislosti s mladými Čechy, kteří využívají komfortu bydlení u rodičů. Pravdou ovšem je, že naprostá většina mladých lidí se chce co nejdříve osamostatnit. Brání jim v tom ale příliš drahé vlastní bydlení, na které mladí do 25 let prostě nemají. Pro některé není řešením ani drahé nájemní bydlení. Osm z deseti oslovených je názoru, že by jim s bydlením měl pomoci stát.
Jak je to s pomocí státu?
Ceny bytů především ve větších městech v posledních letech rostou o desítky procent. Například v Praze to je o 53%, v Brně dokonce o 63%. Ovšem rostou i ceny nájmů, a to nejrychleji z celé EU. Tuto současnou špatnou situaci odnášejí nejvíce mladí lidé, pro které jsou ceny nemovitostí nad jejich finanční možnosti. Navíc se zpřísňují i podmínky při poskytování hypoték. Proto dvě pětiny mladých očekávají pomoc od rodičů, kteří tak ve většině případů nahrazují stát.
Stát na bydlení půjčí do 2 milionů
Již několik let poskytuje Státní fond rozvoje bydlení v rámci Programu pro mladé půjčky lidem do 36 let. Jen na letošní rok je pro tyto půjčky vyčleněno 830 milionů Kč, v loňském roce to byla dokonce jedna miliarda korun. Mladé páry do 36 let („nemanželé“ musí pečovat o dítě do 15 let) si mohou na pořízení rodinného domu půjčit až 2 miliony Kč, na byt 1,2 milionu. Za narozené či osvojené dítě dostanou „slevu“ 30 tisíc Kč. Půjčka je poskytována do 80% hodnoty zástavy a úvěr se musí splatit do 20 let.
O půjčky od státu nemají mladí zájem
Důvodem je výše úroku, která příliš nezaostává za běžnými hypotékami. Dalším jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání přidělených prostředků. Dále je to i skutečnost, že úrokové sazby hypoték loni postupně klesaly. Zásadním problémem je i maximální výše poskytované půjčky od státu (1,2 milionu Kč na byt a 2 miliony na dům), což na současnou výši cen většiny nemovitostí rozhodně nestačí.
Co by pomohlo?
Půjčka může dávat smysl zájemcům v menších městech a na vesnicích. Koncepčním řešením na trhu s bydlením pro mladé by bylo prosazení legislativy usnadňující výstavbu. To by zajistilo, že nabídka bydlení bude pružněji reagovat na růst poptávky, což vyvolá kýžený přirozený tlak na pokles cen bydlení, které bude pro mladé dostupnější.
Napsat komentář