Míra zadluženosti stále stoupá

Někteří lidé jsou nepoučitelní a své dluhy mnohdy řeší dalším úvěrem. Tím se obvykle dostávají do dluhové pasti a do rizika exekuce. S nákupem na úvěr má zkušenosti více než polovina Čechů a 75% z nich spotřebitelský úvěr ještě stále splácí. Zadluženost se týká jak úvěrů na bydlení, tak spotřebitelských půjček. Jedním z faktorů obecně zvyšujícího se zadlužování mohla být až do vyhlášení nouzového stavu dobrá ekonomická situace v ČR, která přispěla k lepší finanční situaci obyvatel. Lidé se prostě nebáli zadlužení a na svou budoucí schopnost splácet se dívali pozitivně.

Porostou úroky spotřebitelských úroků a hypoték?

Letošního 6. února odsouhlasila ČNB zvýšení úrokových sazeb, což mělo za následek zvýšení úrokových sazeb spořících účtů některých bank. Dá se však předpokládat, že se asi zvýší úrokové sazby hypotečních úvěrů a dražší by mohly být i spotřebitelské úvěry.

Z průzkumů mezi lidmi vyplývá, že až 70% dotázaných se cítí bezpečně, když výše veškerých jejich splátek nepřekročí pětinu jejich čistých měsíčních příjmů. V případě neschopnosti splácet by 63% dotázaných vyjednávali o odkladu splátek a 41% by své úvěry zkusilo konsolidovat. Ať 36% respondentů by si půjčilo od rodiny nebo známých.

Rizikové chováním

V ČR spadá přes milion lidí do kategorie rizikový dlužník. Je to sice méně než v roce 2019, ale současně roste počet případů, kdy tito spotřebitelé splácejí svůj dluh další půjčkou. Právě splácení předchozí půjčky další půjčkou je typicky rizikovým chováním, které mnohdy končí uvíznutím v dluhové spirále, neboli pasti. Často se jedná o lidi se základním vzděláním a ve věkové kategorii 18-34 let, kteří si neváhají vzít více půjček od více poskytovatelů.

Na co si lidé nejvíce půjčují?

Nejčastějším důvodem je rekonstrukce bydlení, dále jsou to půjčky na automobily nebo motorky. Třetím nejběžnějším důvodem žádostí o půjčku je nákup spotřební elektroniky jako jsou zejména mobilní telefony nebo počítače. Další v pořadí je bílé elektro a jiný nábytek. Lidé ale také často slyší na nejrůznější výhodné akce na splátky. Dalším důvodem zadlužování je neochota čekat, než si našetří potřebné peníze na to, co chtějí.