Pokud máte u některé z bank hypotéku a disponujete-li na běžném účtu částkou, kterou můžete omrzet,  mohla by vás zajímat možnost úhrady mimořádné splátky. Nabízí se proto otázka – vyplatí se vám to? Banky se k rychlejšímu splácení staví poněkud nelibě a zákazníky trestají vysokými poplatky.

Banky nemají mimořádné splátky rády

Není to tak dávno, co bylo možné provést úhradu mimořádné splátky pouze na konci období fixace. Přístup bankovních věřitelů se sice během posledních deseti let změnil k lepšímu, ale možnost úhrady mimořádné splátky kdykoliv a bez sankce stále neexistuje. Podmínky mimořádné úhrady jsou individuální, ale většinou lze bez sankce uhradit jen malou část (např. 20 %) z celkového objemu úvěru. Splátku lze obvykle provést jen v předem stanoveném termínu, zpravidla po úhradě dvanácti předešlých měsíců. V každém případě si proto důkladně nastudujte smluvní podmínky a nebudete-li si vašimi možnostmi jistí, kontaktujte věřitele a zeptejte se ho na podrobnosti.

Vyhnete-li se sankcím, ušetříte spoustu peněz

Možná jste nabyli dojmu, že mimořádná splátka přinese spíše nepříjemnosti a že se kvůli sankcím nevyplatí. Pokud však sankciována není, může vám přinést výraznou úsporu ve výši desítek až stovek tisíc korun. Příklad hovoří za vše: snížíte-li mimořádnou splátkou ve výši 100 000 Kč jistinu hypotéčního úvěru ve výši 1 500 000 Kč, ušetříte ročně cca 6000 Kč. Budete-li hypotéku splácet dalších 15 let, ušetříte celkem 90 000 Kč. Resumé? Mimořádná splátka ANO, ale pouze za předpokladu, že vám věřitel nenapaří vysoké sankce.