Ještě stále mnoho lidí nemá svou vlastní datovou schránku. Pokud o jejím zřízení uvažujete, ale ještě pořád váháte, je dobré znát její výhody.

 

Co je to datová schránka?

Především funguje jako klasická „e-mailová schránka“. Slouží pro právně prokazatelnou komunikaci se státem, tedy s úřady a institucemi. Výhodou je, že díky datové schránce můžete se státem komunikovat kdykoliv a odkudkoliv, třeba i ze zahraničí. Tuto výhodu ocení zejména lidé, kteří často cestují, nebo v zahraničí dokonce pracují a tráví zde většinu svého času. Datová schránka ovšem nikomu nebrání, aby i nadále jednal na úřadech osobně, posílal dopisy a jinak komunikoval. Opačně to však neplatí a státní správa, policie či soudy vás budou muset kontaktovat výhradně prostřednictvím vaší datové schránky.

 

Další výhody datové schránky

Za její zřízení a používání při komunikaci se státem nezaplatíte ani korunu, což platí jak pro občany, tak pro podnikatele.

Každý řidič se prostřednictvím datové schránky může dozvědět, kolik bodů mu zbývá v rámci bodového systému. Stačí odeslat datovou zprávu na centrální registr. Samozřejmostí jsou snadné výpisy z veřejných rejstříků, jako je rejstřík trestů, registr obyvatel či osob. Pojištěnci zdravotních pojišťoven si mohou požádat o přehled své zdravotní péče. Rodiče mohou datovou schránku využívat při omluvenkách dětí ve škole, podnikatelé a živnostníci ocení přehledné formuláře pro podání přiznání k dani z přijmu, kontrolního hlášení, přiznání a přehled DPH nebo silniční dani.

 

Jak si zřídit vlastní datovou schránku

Navštivte Czech POINT na poště či úřadu, zajistěte si ověřený elektronický podpis a pak už tam osobně nemusíte. Stačí k tomu občanský průkaz a vyplněná žádost, kterou najdete na webu Datoveschranky.info. Máte-li už elektronický podpis ověřený, můžete žádost poslat na adresu posta@mvcr.cz. Zřízení datové schránky trvá pouze několik minut.