Kupujete nemovitost? Na toto dejte pozor

Až budete kupovat dům nebo byt, tak si ještě před podpisem kupní smlouvy zjistěte některé zásadní faktory, které by vás mohly nemile překvapit. Nemovitost si většina lidí pořizuje jednou za život, a proto je třeba být obezřetný a nepodlehnout prvnímu dojmu, tlaku majitele nebo realitního makléře. Dejte si na čas a důkladně si prověřte zejména:

  • lokalitu – při stěhování mimo velká města si prověřte občanskou vybavenost v daném místě. Pro mladé rodiny je důležitá školka a škola, aby nemusely vozit děti kilometry daleko

  • doprava – zjistěte si, za jak dlouho se z města či práce dostanete do nového bydliště, zda budete mít možnost zaparkovat a jaká je dostupnost hromadné dopravy

  • okolí v budoucí zástavby – informujte se o okolních pozemcích a o územním plánu

Kde hledat informace o pozemcích?

Informace o vedlejších pozemcích jsou snadno dostupné on-line například v aplikaci Chytremapy.cz. Zjistěte si, zda se vedlejší zahrada či louka časem nepromění ve staveniště. V uvedené aplikaci se díky kombinaci pravidelně aktualizované ortofotomapy celé ČR a propojení s katastrem nemovitostí na daný pozemek můžete podívat, jde-li skutečně o pole nebo o stavební parcelu. Informace najdete také v územním plánu obce, který je k nahlédnutí na příslušném městském úřadu.

Jak najít majitele nemovitosti?

Pokud budete kupovat nemovitost přímo bez asistence realitní kanceláře, je třeba si ověřit, že prodávající je skutečným majitelem domu či bytu. Může také jít o společné jmění manželů a pak by bylo potřeba souhlasu obou manželů. To zjistíte na katastru nemovitostí nebo na pobočkách Czechpointu na každé poště, kde získáte za poplatek aktuální výpis z listu vlastnictví.

Omezení vlastnického práva k nemovitosti

Vedle majitele se zaměřte také na omezení vlastnického práva, jako je věcné břemeno či zástavní právo. Se zástavním právem nebývají problémy, jelikož ve většině případů je to kvůli hypotečnímu úvěru majitelů. V takovém případě se dá hypotéka při koupi vyplatit nebo převzít. Na listu vlastnictví je rovněž uvedeno, zda v současnosti probíhá další řízení, které by mohlo nákup znevýhodnit. Písmeno „P“ upozorňuje na plombu, jíž se mění stav nemovitosti, a na kterou je třeba si dát při koupi domu či bytu pozor.