Krátkodobý pronájem je u pronajímatelů stále populárnější – Výhody pronájmu
Většina českých pronajímatelů bytů upřednostňuje před dlouhodobými nájemníky krátkodobé nájmy. Důvodem je přibližně dvojnásobná výnosnost. Ovšem ne vždy se tato strategie vyplácí. Například mimo sezónu bývá problém byty obsadit a zdánlivě lákavé výnosy navíc doprovází řada překážek a poměrně složitá administrativa. Přesto obliba krátkodobých pronájmů roste, jelikož jim nahrává současná situace na trhu, kdy jsou ceny nemovitostí přemrštěně vysoké a řada lidí se potýká zároveň s vysokými náklady na bydlení.
Příjmy z pronájmů slouží k udržení vlastního bydlení
Ve většině případů pronajímají majitelé své nemovitosti jen příležitostně. Často jde o snahu částečně pokrýt vlastní vysoké náklady na bydlení.
Výnosnost krátkodobého pronajímání se stejně jako u klasického nájemního bydlení odvíjí od lokality. Zatímco u dlouhodobých pronájmů se výnosy pohybují kolem 4-6 procent, u krátkodobých je to téměř dvojnásobek. Z celkového výnosu zbude majiteli bytu před zdaněním přibližně třetina zisku. Až čtvrtina výnosu jde zprostředkovaně státu. Vedle odvodu daní se mezi další výdaje řadí například náklady za správu rezervací a obecně s tím pojící se administrativu, za úklid a provoz bytu, a také poplatky městu.
Krátkodobý pronájem má i svá „ale“
Především je to časová náročnost. Pronajímatel si musí vyhradit čas na předávání bytu, počítat s prodlevami a dalším zdržováním. Někdy může být složitá také komunikace se zájemci o ubytování, ale také například s různými subdodavateli. Mnohem více času než při dlouhodobém pronajímání zabere údržba bytu. Pronajímatel je nucen držet určitý standard, byt musí být stále v dokonalém stavu. Složitější a časově náročnější je i administrativa, neboť se musí ohlašovat pobyt cizinců, platit daně, najímat uklízečky a mnoho dalšího. Hodně záleží na trpělivosti a zkušenostech pronajímatele. Krátkodobé pronajímaní tak není z výše uvedených vesměs objektivních důvodů vhodné pro každého. To je i důvod, proč tuto variantu řada majitelů po krátké době pronajímání vzdá. Strašákem pro ně může být i hrozba sankcí při zanedbání daňových povinností, při podnikání bez živnostenského oprávnění nebo při neohlášení bytu jako provozovny. V případě daní je k úrokům z prodlení nutno doplatit ještě 20procentní pokutu z vyměřené neuhrazené částky. Například za obcházení lázeňských poplatků či poplatků městu hrozí penále ve výši až 5 tisíc Kč.
Napsat komentář