Ceny lístků do kina v posledních letech šly pozvolna, ale jistě nahoru. Proto je v tomto ohledu pro milovníky filmu potěšující zprávou, že v letošní roce zaplatí Češi v průměru o necelou korunu méně oproti roku předchozímu. Průměrná cena by se tak měla ustálit na průměru 128 korun za lístek.

 

Vliv inflace

Poslední léta byla ve znamení nízké inflace. V následujících zhruba čtyřech letech očekávají finanční analytici zdražování mezi jedním až třemi procenty. Pro spotřebitele včetně diváků v kinech to představuje nárůsty cen v řádu jednotek korun. U lístků do kina je třeba brát v úvahu, že jde vždy o průměrnou částku, což se projeví v rozdílu cen mezi malými lokálními biografy a moderními multiplexy v nejnovějšími technologiemi. Tento rozdíl může dosahovat řádově i stokoruny.

 

Srovnání s jinými státy

Výše cen lístků do kina jsou v Česku zhruba ve středu pomyslné tabulky. Více musí zaplatit například Američan, a to v přepočtu na Kč 215, Němec 232, Australan 250 a Japonec dokonce 299.

Ovšem úplně nejdražší jsou ceny lístků ve Švýcarsku, kde se platí 395 Kč. V této zemi je to ovšem dáno vysokou cenovou hladinou oproti jiným zemím. Dlouhodobě vysoké ceny vstupného má i Dánsko nebo Švédsko.

Naopak Rusové platí v průměru 94 Kč, do 50 korun si filmové zážitky v koně užijete v Indii, Egyptě nebo Keni a absolutní rekord drží Pákistán, kde za lístek zaplatíte směšných 11 korun.

 

Jak je to s příjmy ze vstupného

Relativně velký podíl na příjmech ze vstupného mají v Česku domácí filmy. Již řadu let činí tento podíl zhruba 20 % a v loňském roce to bylo díky úspěšné komedii Anděl Páně II. dokonce téměř 30 procent. Celkově ovšem stále dominuje hollywodská produkce. Promítací sektor zpomaluje zavádění plné digitalizace, které zaostává za ostatními zeměmi. V ČR je podle posledních údajů 770 pláten a z toho jich není digitálních stále 300. Podle současného vývoje a reálných odhadů do budoucna, se předpokládá, že za čtyři roky jich nebude ještě více než 200 digitálních.