Kdo jezdí autem často za soumraku či v noci lesem, určitě se někdy setkal se zvěří přebíhající přes vozovku. Mnoho řidičů má s tímto nebezpečím své vlastní zkušenosti, když mu srnka či jiné zvíře zdemolovalo přední nárazník a chladič. Jen od října 2019 do března 2020 došlo v Česku téměř k 7 tisícům srážek aut se zvěří, u kterých asistovala policie. Podle statistik pojišťoven dosahuje průměrná výše škody v důsledku srážky auta se zvířetem částky 40 tisíc Kč, kdy nejdražší jsou havárie způsobené divočáky.

Jaký je trend v posledních letech?

Například Generali Česká pojišťovna vyplatila motoristům za rok 2019 na těchto škodách přes 430 milionů korun, což je v porovnání například s rokem 2014 o 250% více. Rovněž počet pojistných události se oproti roku 2014 zvýšil o 170%. Příčiny tkví v připojištění střetu se zvěří, které se stalo běžnou součástí nabídek autopojištění.

Další důvody navyšování počtu srážek se zvěří

Příčinami růstu těchto nehod je hlavně zvyšující se počet aut na silnicích a přemnožení vysoké a kančí zvěře. Výše škody samozřejmě závisí na váze zvířete, a proto jsou nejnákladnější srážky s divokými prasaty. Nejčastěji k nim dochází dvě hodiny před půlnocí, dvě hodiny po ní a v časných ranních hodinách.

Krytí rizik srážky

Riziko srážky kryje povinné ručení nebo havarijní pojištění. V případě sjednání pouze povinného ručení je důležité, do jaké výše vaše pojistka toto riziko kryje a jakou máte spoluúčast. U havarijního pojištění záleží, jako konkrétní pojistnou ochranu zvolíte. Je dobré mít krytí nejen na střet s volně žijícími zvěří, ale i s domácími zvířaty, protože vám pod kola může vběhnout třeba zatoulaný pes.

Kde dochází ke střetům nejčastěji?

V přepočtu výše škody na každý kilometr dopadla nejhůře Praha, i když materiální škoda se zde snížila na 18.217 Kč/km oproti podzimu 2019, kdy byla průměrná hodnota škody vyčíslena na 31.202 Kč/km. Jako nejrizikovější úsek v Česku je z tohoto pohledu silnice I/13 v katastrálním území Bílý Kostel v Libereckém kraji, kde od října do března 2020 došlo na úseku dlouhém 750 m došlo ke 42 nehodám a celková výše škod dosáhla 2.973.000 korun.