Podle průzkumů vykouří dva z pěti českých kuřáků měsíčně 20 a více krabiček cigaret, což je ročně stojí i více než 20 tisíc korun. Jsou i tací, kteří prokouří i přes 30 tisíc korun ročně.

 

Co ještě vyplynulo z průzkumů?

Z oficiálních čísel Státního zdravotního ústavu kouří v Česku cca tři z deseti obyvatel starších 15 let. Přitom každý šestý z více než tisícovky dotázaných kuřáků spotřebuje měsíčně 20 krabiček, což činí zhruba 100 cigaret týdně. Další dvě pětiny pak vykouří i více než 20 krabiček za měsíc. Při průměrné ceně 90 korun za krabičku vydají kuřáci za měsíc minimálně 1800 korun, což znamená za rok nejméně 21 600 Kč. Pokud jsou v rodině dva náruživí kuřáci, pak se tato částka blíží čtyřem tisícům za měsíc a padesáti tisícům za rok.

 

Mnozí kuřáci neví, kolik je tento  zlozvyk stojí

Většina kuřáků má poměrně přesnou představu o prokouřené částce za měsíc. Třetina dotazovaných  uvedla, že je cigarety vyjdou každý měsíc na více než dva tisíce korun. Každý osmý kuřák za svůj zlozvyk zaplatí měsíčně dokonce více než 3 tisíce korun, což znamená každý rok přes 30 tisíc, někteří až ke 40 tisícům korun.

Je ovšem dost kuřáků, kteří vůbec netuší, kolik za tento nešvar zaplatí. Přiznal se k tomu každý osmý kuřák. Pokud tedy nemají přehled o prokouřených penězích, je předpoklad, že nemají přehled ani o dalších výdajích. Udržet vyrovnaný rodinný rozpočet je pro takové lidi téměř nemožné. Mají pak pocit, že nemají nikdy dostatek peněz, takže mohou snadnou zabřednout do dluhů. Nejprve obvykle vydají peníze na svou závislost a teprve pak řeší další potřeby.

 

Prokouřené zajištění na penzi

Lidé kouřící desítky let, si tak prokouří zajištění na důchod. Kdyby „prokouřené“ peníze ukládaly, mohly by mít ve stáří na účtu zajímavou částku. Vezme-li se v úvahu minimální investice ve výši 1800 Kč a zhodnocení okolo čtyř procent, znamenalo by to během deseti let něco přes 265 tisíc Kč a za třicet let při stejných podmínkách dokonce přes 1,2 miliónu korun. Hodně silný kuřák, který vydá na svůj zlozvyk minimálně tři tisíce za měsíc, by místo kouření mohl mít za 30 let naspořeno přes dva milióny.