Neplacením výživného trestá povinný především své děti. Pokud pravidelně zapomíná na svou vyživovací povinnost stanovenou soudem, nebo neposílá dohodnutou sumu, nesmí to matka nechat jen tak. Podle statistik není vyživovací povinnost plněna až v 50% procentech případů.

 

„Tabulkové“ alimenty

Na pomoc soudcům byly vydány  doporučující údaje, které jsou spíše orientační. Výše alimentů je ryze individuální a záleží na mnoha faktorech. Nicméně pro soudce jsou následující údaje dobrou pomůckou. Z čistého příjmu by rodič měl odvádět podle věku dítěte následující procenta:

 

0 – 5 let             11 – 15 %

6 – 9 let             13 – 17  %

10 – 14 let         15 – 19 %

15 – 17 let         16 – 22 %

18 a více let       19 – 25 %

 

Co by měl každý rodič vědět o alimentech

Neplacení výživného je trestný čin. Pokud povinný neplatí alimenty déle než 4 měsíce, hrozí mu trest odnětí svobody na dva roky nepodmíněně. Neplatí-li úmyslně, může být trest zvýšen na tři roky nepodmíněně. Trest odnětí svobody nepodmíněně na 1 – 5 může soud udělit neplatiči, který byl za neplacení alimentů v posledních 3 letech již souzen, nebo neplacením způsobí dítěti hmotnou nouzi.

 

Co dělat, když neplatí?

Záleží na tom, zda bylo výživné stanoveno soudem, nebo bylo součástí vzájemné dohody. Nejprve neplatiče ústně upozorněte, pokud by to nestačilo, pošlete písemnou výzvu s pohrůžkou soudem. Nezačne-li ani pak platit, podejte návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu.

Pokud soud stanoví vyživovací povinnost a povinný dál neplatí, postupujte takto:

  1. Zašlete mu písemnou výzvu a pohrozte soudem, exekucí a trestním oznámením
  2. Když vyhrožování nezabere, podejte na neplatiče trestní oznámení (lze již pod 2 měsících)
  3. Podejte u soudu návrh na exekuční vymáhání
  4. Můžete se také obrátit na projekt Alimenty dětem, který vám pomůže s vyřizováním

 

Způsoby exekuce:

  • srážky ze mzdy
  • příkaz na účet dlužníka – zablokování dlužné částky
  • zabavení a prodej nemovitých věcí
  • zabavení a prodej movitých věcí
  • zabavení a prodej firmy
  • nově zabavení řidičského průkazu

 

Výživné je možné vymáhat i zpětně

Ale s omezením. U nezletilých dětí lze při dlouhodobém neplacení vymáhat alimenty až 3 roky zpětně. U zletilých pak pouze ode dne, kdy byl návrh podán. Proto raději neplacení alimentů řešte bez  zbytečných odkladů.