Lákavým nabídkám za nízké ceny v e-shopech málo kdo odolá. Co je potřeba vědět předtím, než odešlete objednávku, aby se zásilka zbytečně neprodražila?

Ohlídejte si hodnotu a původ zboží

Při online nákupu od obchodníka se sídlem mimo země Evropské unie zbystřete.

Zboží, jehož hodnota nepřesáhne 22 EUR, je osvobozené od DPH. Za zboží, které přesahuje hodnotu 150 EUR, se platí navíc clo. Hodnota zboží se navýší o clo a poté se teprve vyměří DPH ve výši 21 %. Ve zkratce: hodnota zboží + clo = DPH.

Soukromé zásilky, tedy dárky od soukromé osoby, nepodléhají clu, pokud jejich hodnota nepřesáhne 45 EUR.

Uvedená hodnota není pro Celní úřad směrodatná

Pozor, to že odesílatel z Asie uvede na zásilku hodnotu zboží například 15 EUR, ale jeho skutečná hodnota je o sto procent vyšší, může se stát, že DPH zaplatíte. Celníci mají právo do zásilky nahlédnout. Pokud usoudí, že uvedená hodnota nekoresponduje s průměrnou hodnotou zboží na našem trhu, zásilka podlehne celnímu řízení. Celní úřad eviduje mnoho takových případů. Z toho vyplývá, že uvedená hodnota na zásilce nezajistí příjemci, že se vyhne celnímu řízení.

V takovém případě obdržíte rekomando od České pošty s nabídkou, že na základě plné moci za vás celní řízení vyřídí. Za tuto službu si ČP účtuje 103 Kč.

Samozřejmě máte právo zásilku odmítnout. To se vám ale vyplatí jen v případě, že zboží je objednané na dobírku. Při platbě předem komunikace s dodavatelem mimo země EU může být komplikovanější.

Počítejte, analyzujte

Zhodnoťte všechny plusy a mínusy u nákupů v kamenném obchodě a v e-shopu. Otázkou je, zda ušetřených pár set Korun stojí za nemožnost reklamace či vrácení zboží.

Některé internetové obchody fungují jen jako zprostředkovatelské e-shopy k obchodům mimo EU. V praxi to znamená, že kupní smlouva vzniká mezi vámi a obchodem mimo EU, i když jste zboží objednali na webu v češtině.