Podle výsledků nejnovějších studií je již počtvrté za sebou dostupnost vlastního bydlení v Česku nejhorší v Evropě. Například na koupi nového bytu o nejběžnějších rozměrech 70 m2

potřebují Češi 11,4 průměrných ročních platů, a to by nesměli utrácet na nic jiného.

Jak jsou na tom ostatní státy?

Letošní průzkum se zaměřil na 23 států. Kromě České republiky se týkal v abecedním pořadí Belgie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Francie, Německa, Maďarska, Irska, Izraele, Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Srbska, Slovenska, Španělska a Velké Británie. V žebříčku podle výdělků je však uvedeno pouze 17 zemí, jelikož chybí například Německo, Francie, Dánsko či Španělsko. Jen těsně druhé v letošním žebříčku obtížné dostupnosti bydlení skončilo za Českou republikou Srbsko, kde musí lidé na pořízení nového bytu vydat 11,3 ročních výdělků. Třetí je v tomto ohledu Rakousko s deseti ročními platy. Naopak nejsnadnější dostupnost nového bytu je v Portugalsku, kde lidé potřebují pouze čtyři roční platy.

Jak jsme na tom s platy?

Meziročně vzrostly platy v Česku o 8,6%, což je z pohledu statistiky poměrně prudký růst. Ovšem ceny nového bydlení u nás stále nedosahují úrovně v zemích na západ od našich hranic. S ohledem na transakční cenu je nejdražší zemí Francie (4.523 eur) před Rakouskem (4.176 eur) a Norskem (4.120 eur). U České republiky je to podle provedených průzkumů 2.602 eur. V Praze i v Brně ale ceny stouply meziročně o další desetiny, takže Praha je dražší než například Řím nebo Belgická města Brusel, Gent či Antverpy. Úplně nejdražší byty jsou v Paříži, kde je to 4x více než v Praze.

Jak je to s nájmy?

Nejdražší nájmy jsou v Lucembursku, kde se platí nájemné v průměrné výši 30,7 eur za metr čtvereční měsíčně. Následuje Paříž (28,3 eur) a širší centrum Londýna (27 eur). Naopak nejlevnější nájem z měst vybraných do průzkumu je v Sofii a Sarajevu (shodně 4 eura). V Praze se platí za metr čtvereční 12,3, v Brně 9,6 a v Ostravě 6,4 eur.