Víte o tom, že koncesionářské poplatky je povinné odvádět za každou domácnost, která je napojená na televizní a rozhlasový přijímač? Když tak neučiníte, hrozí vám zaplatit nemalá částka. Proč se vybírají? Jedná se o poplatky, které se následně podílí na rozpočty financí veřejnoprávních médií. U nás v Čechách jsou dvě média – Česká televize a Český rozhlas. Nelze je dotovat z finančních prostředků státu.

Koho se poplatky týkají a jak se k nim přihlásit?

Poplatky se týkají všech lidí žijících v domácnostech, kteří vlastní funkční televizi nebo rádio, které využívají. Obě tyto věci jsou tedy technicky způsobilé, což je předpokladem. A platíte, i když máte tento přijímač vypůjčený déle, než měsíc. Je tomu tak i v pronajatém bytě, nespadá to pod odpovědnost majitele, ale nájemníkovi. Finanční částku je potřeba uhradit každý měsíc, ale musíte se sami přihlásit. Je to cca do 15 dnů od dob vlastnění přijímače.

Kolik se platí a jak je to, když TV a rádio ani nemám?

Výše koncesionářských poplatků je dána zákonem, poplatky za TV jsou 1620/rok, ale platí se každý měsíc 135 Kč, za rozhlasový přijímač 540/rok, což je 45 Kč měsíčně. Přihlásit se k platbám lze buď na pobočkách České pošty či SIPO. Přihlášení je možné i online, ale pokud preferujete osobní přístup, je nutné zajít na poštu. Dá se však posílat převodem přes internetové bankovnictví. Je důležitá registrace u České televize a Českého rozhlasu, zde se vyplní identifikační a platební údaje. Dokonce i podnikatelům se platby nevyhnou. Jakmile se stane TV nebo rádio dostupným sdělovacím prostředkem, nejste z obliga.

Když doma nemáte televizi ani rádio, poplatky s vámi samozřejmě nesouvisí. Pošlete jen čestné prohlášení, že nic takového nevyužíváte. Poslouchat rádio na mobilu nebo se dívat na televizi na počítači jsou výjimka, nic se nehradí. Poplatky neplatí také ti, jejichž příjmy jsou nižší než 2,15násobek životního minima. Je však rozhodující tuto skutečnost pravidelně jednou za půl roku předkládat.