Z porovnání kurzu eura a dolaru v bankách a připočtení poplatků vyplývá, že evropskou měnu se vyplatí kupovat u čerpacích stanic ONO a dolary ve směnárně. I když máte platební kartu s nejlepším kurzem, ne všude a vždy s ní v zahraničí budete moci platit.

 

Srovnání bank a směnáren

Tuzemské banky při směnárenské činnosti nijak nezvýhodňují své klienty oproti lidem, kteří si pro valuty přišli „z ulice“. Při modelové situací, že na dovolenou budete potřebovat koupit 750 eur, vychází rozdíl mezi nejlepší a nejhorší nabídkou na více než 1300 Kč.

Obecně je směna v bankách méně výhodná než ve směnárnách, jelikož banky za směnu vybírají poplatky.

 

Kam pro eura?

Eura se vyplatí nakupovat ve směnárnách a také na pumpách ONO, Kurz zde vychází kurz nejlépe a navíc je směna bez poplatků. Krok se směnárnami drží pouze banka CREDITAS, která je mezi bankami nejvýhodnější. Její nevýhodou ale je, že nemá pobočky zdaleka všude a navíc na některých pobočkách směnárenské služby neprovozuje.

Když vám po dovolené eura zbudou a budete je chtít prodat, nejvýhodnější to bude opět na pumpách ONO. Při průzkumu byl rozdíl mezi nejlepší a nejhorší nabídkou při 500 eurech více než 800 korun.

 

Kam pro dolary?

Pro dolary jsou výhodné dobré směnárny nebo banka CREDITAS. Tisíc dolarů nakoupíte nejvýhodněji ve směnárně Exchange. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší nabídkou dělá více než 1200 korun. Stejné je to v případě prodeje dolarů. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší nabídkou při 500 dolarech je přes 500 korun.

Ve všech výše uvedených situacích se na posledních dvou příčkách pomyslného žebříčku umístily z hlediska výhodnosti Raiffeisenbank a UniCredit Bank.