Rozumná člověk myslí na „zadní kolečka“ a pravidelně šetří určitou částku. Češi jsou opatrní a ušetřené peníze investují do relativně bezpečných investičních produktů jako jsou penzijní a životní pojištění, spořící účty, stavební spoření či podílové fondy. Kdo má k dispozici vyšší částku, investuje ji do nemovitostí nebo drahých kovů.

 

Drahé kovy

Pro Čechy začínají být zajímavými investice do zlata, stříbra, nebo i platiny a diamantů. Preferováno je hlavně zlato, ale podle odborníků je zajímavou investiční příležitostí platina. Nabízí totiž výhody jak drahých, tak i průmyslových kovů. Především platinové mince mají nejen hodnotu drahého kovu, ale také velkou sběratelskou a uměleckou hodnotu. K vzácnostem patří například staré mince, které se z platiny razily v 19. století v carském Rusku. Ovšem i v současnosti probíhá ražba investičních mincí a medailí ze zlata, stříbra i platiny.

 

Které investice jsou výhodné?

Za vhodnou a bezpečnou investici jsou považovány nemovitosti a půda. Také se vyplatí koupit automobilového veterána nebo umělecké předměty jako například vzácný porcelán, broušené sklo či obraz. U obrazů je ovšem třeba dávat pozor na padělky. Vhodnou investicí je nákup platinových slitků nebo pamětních mincí a medailí. Zájem o staré mince roste a potvrzuje to i dubnová aukce v Praze, na které byl jediný známý kus banskoštiavnického zlatníku z roku 1878 vydražen za 13,2 miliónu korun. Rekordem ale zůstává vzácný zlatý svatováclavský desetidukát, který byl v r. 2017 vydražen za více než 17 miliónů Kč.

 

Investiční platina

Tento stříbřitě bílý kov je stále neprávem podhodnocený. Aktuálně se platina prodává za cenu cca 910 dolarů (20 020 Kč) za troyskou unci (31,1 g). Podobně jako zlato poskytuje i platina pojistku proti budoucí inflaci. Nákup platiny je výhodný z několika důvodů. Především je to jeden z nejvzácnějších kovů na světě, je mimořádně odolný a v posledních letech se prudce zvyšuje její spotřeba v průmyslu a klenotnictví. Proto je platina mezi investory stále oblíbenější.