Noční trezor neslouží široké veřejnosti, která o něm moc neví, ale obchodníkům a podnikatelům k odvádění hotovosti. Tato služba je sice nenápadná, ale velice užitečná. Poskytují ji banky ve svých větších pobočkách ve významnějších městech.

 

Komu je služba určena

Noční trezor slouží zejména fyzickým osobám podnikatelům a právnickým osobám, které své obchody  zpravidla uzavírají až po skončení pokladních hodin v „jejich“ pobočce. Ponechat si hotovost za prodané zboží či služby u sebe nebo v jejich provozovně je pro ně riskantní. Díky nočnímu trezoru tak mohou peníze odevzdat kdykoliv to potřebují a bez čekání u přepážky. Tuto službu lze použít kdykoliv v průběhu 24 hodin. Ve dne se tak můžete vyhnout frontě u přepážek a peníze jsou na váš účet zaúčtovány ještě téhož dne.

 

Jak se peníze vkládají

Bankovky i mince se do nočního trezoru ukládají prostřednictvím speciálních kazet nebo sáčků. Nezbytnou a logickou podmínkou je vlastnit v pobočce běžný účet, na který po otevření pobočky pracovníci peníze zaúčtují.

Ne každá banka v Česku umožňuje odvádět hotovost do nočního trezoru. Dosud tuto službu nabízí např. Komerční banka, Česká spořitelna nebo ČSOB.

 

Zvláštní smlouva

O využívání nočního trezoru uzavře banka s klientem zvláštní písemnou smlouvu, která podléhá bankovnímu tajemství. Klient obdrží speciální klíč, obaly v podobě kazet, resp. sáčků a klíč od vhazovacího zařízení. Vhazování je umístěno na dobře přístupném místě, zpravidla na vnější zdi budovy nebo ve vestibulu, který je otevřen i přes noc. Místo je pokryto bezpečnostní kamerou.

 

Povinnosti klienta

Sám si musí bankovky před vhozením roztřídit podle nominálních hodnot, stran a směru tisku, vložit je do pásek, které musí být označeny počtem kusů, nominální hodnotou, úhrnnou částkou, názvem a sídlem klienta. Mince musí vložit do sáčků nebo do ruliček. Odváděná hotovost v každém obalu by měla souhlasit s přiloženou pokladní složenkou.

Hotovost musí do obalu vkládat ve svých provozních místnostech a nikoliv až u nočního trezoru. Stejně tak obal uzamknout, zalepit či zaplombovat. Opětovným otevřením vhazovacího zařízení se musí přesvědčit, zda vhození bylo úšpěšné.