K čemu je dobré pojištění proti schopnosti splácet? Pojištění pro neschopnost…
Budete-li si s bankou sjednávat hypotéku, nebo dlouhodobý úvěr, můžete dostat nabídku pojištění proti platební neschopnosti. Lze jím ale jistit i spotřebitelské úvěry, kreditní karty nebo i nákupy na splátky.
Co pojištění neschopnosti splácet kryje?
Především výpadek příjmu v nenadálých životních situacích. Vztahuje se však jen na některé a také s sebou nese řadu výluk. Proto je třeba pečlivě číst podmínky bank, protože každá banka má jiná pravidla a také nenabízí krytí všech situací. Také platí, že čím více rizik pojistíte, tím bude splátka dražší. Kompletní výše úvěru je kryta málokdy, spíše se jedná pouze o několik měsíčních splátek. Výhodou je, že cena za pojistku proti platební neschopnosti je pro každého stejná, bez ohledu na věk či rizikovost povolání. Na druhou stranu je třeba počítat se zvednutím splátky hypotéky či úvěru. Proto si si rozmyslete, zda má snížený úrok vůbec nějaký smysl, a zda by nebylo lepší řešit výpadek příjmu výhodnějším typem pojištění.
Nejčastější rizika krytí platební neschopnosti
-
ztráta zaměstnání – nesmí to být z vlastní viny. Splátky za vás budou hrazeny až po 60 dnech od započetí evidence na UP
-
neschopenka – pojistné začne být uplatňováno až po 30 dnech od začátku neschopnosti
-
hospitalizace – vyplatí se málokomu, neboť pojištění začne fungovat až 3. den pobytu v nemocnici
-
invalidita – platí jen pro 3. stupeň
-
smrt – i zde za vás bude doplacena zbývající část hypotéky.
Čím lze ještě krýt hypoteční úvěr?
Například rizikovým životním pojištěním, které lze sjednat často levněji než bankovní. Ne každá pojišťovna ale umožní krýt ztrátu zaměstnání. Také se přihlíží na typ práce a riziková povolání mají zpravidla vyšší splátku. Výhodu zase je, že životním pojištěním lze na rozdíl od pojištění platební neschopnosti snížit daňový základ. Odpočet lze uplatnit až ve výši 24 tisíc Kč za rok.
Napsat komentář