Pořízení hypotéky je samo o sobě čím dál dražší záležitostí. Její splácení znamená zásah do rodinného rozpočtu na dlouhá léta. Ovšem nikdy nelze předvídat, jaké nástrahy život přinese. Proto je stále častější součástí nabídky bank i pojištění bankovních úvěrů proti neschopnosti splácet z důvodu úmrtí či invalidity. U hypoték se uzavřením takové pojistky často i podmiňuje získání nižších úroků.

 

Kombinace bankovního produktu a pojištění

U bankovních úvěrů se jedná o záludnou věc. Významně sice zvyšuje náklady na úvěr, ale klient dosáhne na atraktivní úrokovou sazbu, a přitom je i pojištěn pro neschopnosti splácet úvěr. Problémy ovšem někdy nastanou v momentě, kdy se něco stane a má dojít k pojistnému plnění. Teprve tehdy klient zjistí, že je jen objektem pojištění, nikoliv smluvní stranou. Těmi jsou totiž banka a pojišťovna.

 

Parametry pojištění

Pojištění hypotéky se poskytuje nejčastěji ve dvou variantách. V té základní pojišťovna kryje riziko úmrtí, invalidity třetího stupně a pracovní neschopnosti od 30. do 60. dne. V rozšířené variantě kryje stejná rizika plus riziko ztráty zaměstnání. Podmínky plnění bývají u tohoto bonusového připojištění nastaveny vůči pojištěnci velice přísně. V praxi to značí, že pojišťovny toto prakticky neplní. Navíc pojišťovny většinou hradí měsíční splátku hypotéky maximálně 1 rok.

Další typickým prvkem této kombinace je, že u rizika úmrtí se plnění vztahuje pouze na jistinu  hypotečního úvěru. To znamená, že při úmrtí živitele rodiny, má rodina sice splacenou hypotéku, ale jinak zůstane bez prostředků.

 

Kolik to stojí?

Cena u základní varianty se pohybuje zhruba mezi pěti a sedmi procenty a u  rozšířené varianty je to od sedmi do devíti procent, v obou případech z celkové měsíční hypoteční splátky. V penězích to například u dvoumilionové hypotéky se splatností 25 let a úrokem 2,49 % znamená zvýšení základní varianty „bankopojištění“ ve výši 8 963 Kč o 627 korun a rozšířené varianty o 807 korun.

 

Vyplatí se to?

Rozhodně ano, pokud je toto pojištění podmínkou pro získání lepší úrokové sazby. Vyplatit se může i starším lidem, kteří si sjednávají hypotéku a nemají žádné životní pojištění, jelikož potřeba pojištění s rostoucím věkem klesá. V takových případech by je pojištění úvěru mělo vyjít vždy levněji než klasické životní pojištění, protože při jeho sjednávání nehraje vyšší věk roli.