Celá řada nebankovních společností nabízí „půjčky okamžitě“. Ovšem již desítka bank působících v ČR nabízí také okamžité platby. Garantují převod peněz za několik sekund, a to i v noci nebo o víkendu. Takové platby dokáží v současnosti Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank, Moneta, Fio, mBank, Creditas, Equa bank a Air Bank.

Jak funguje okamžitá platba?

Předně je neodvolatelná a plátce je o připsání na účet informován prostřednictvím elektronického bankovnictví. Okamžitá platba může odejít ve chvíli, kdy platbu umí přijmout také účet banky příjemce platby. Tato služba má ovšem určitá omezení, a to například při placení za nemovitost nebo při pořizování automobilu. Jsou ovšem i transakce, které bohužel mnohdy nedokáží objasnit ani pracovníci na pobočkách bank. Jedná se například o prodej bytu, kdy by se okamžitá platba hodila k tomu, aby prodávající mohl hned stejný den podepsat kupní smlouvu, dostat potvrzení o příchozí platbě a podepsat i podat příslušné dokumenty na katastr.

Problém s limity

Někdy se stává, že očekávaná platba neprojde a čeká na ověření přes noc. Papírování se tak protáhne do druhého dne, neboť pracovníci na pobočce zapomněli klientovi sdělit, že okamžitá platba má někdy svůj limit, do kterého se transakce třeba při prodeji bytu nevejde.

Například Raiffeisenbank, ČOB nebo Air Bank dovolují poslat jako okamžitou platbu jen částku do 400 tisíc Kč, Česká spořitelna maximálně 100 tisíc Kč. Jedním z hlavních důvodů stanovení limitů je bezpečnost, aby nedošlo ke zpronevěře prostředků, nebo možnost kontrol v rámci úmluv proti praní špinavých peněz.

Další překážky

Okamžitou platbu nelze většinou poslat papírovým příkazem na pobočce. Vyžaduje se, aby klient měl zřízené internetové bankovnictví. Jindy nemusí okamžitá platba projít z technických důvodů. Odejít může totiž ve chvíli, kdy platbu umí přijmout i účet banky příjemce banky. Nejen, že je do systému okamžitých plateb připojena, ale že to umí v daném okamžiku. Například nesmí mít zrovna odstávku v přijímání okamžitých plateb.