Známé varování například před ohněm nebo vodou lze aplikovat i na kreditní karty. A sice že kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Řada lidí používá v obchodech krátkodobé úvěry typu kreditní karta. Přitom takto vypůjčené peníze vyjdou draze, když člověk nezaplatí půjčený kredit v bezúročném období nebo nesplní další ze sjednaných podmínek.

V čem je problém?

Konkrétním příkladem může být ukončení fixačního období u hypotéky, kdy si chcete domluvit další podmínky. Zjistíte, že úrok bude sice v dohodnuté výši, ale za podmínky, že budete aktivně využívat kreditní kartu v požadovaném objemu a počtu transakcí. Například budete muset provést každý měsíc minimálně jednu transakci v minimální výši 1500 Kč. Pokud tak neučiníte, je banka oprávněna zvýšit úrokovou sazbu na hypotéce o 0,2% bodu. Na nákupy z kreditky si časem zvyknete, ale občas zapomenete dluh vyrovnat.

Co může následovat?

Ocitnete se v dluhu a chybějící peníze začnete nahrazovat čerpáním z karty. Dluh roste, stejně tak úroky, k tomu připočtěte vysoké poplatky za každý výběr hotovosti, až se dluh vyšplhá třeba na 20 tisíc. Půjčíte si jinde, celou sumu zaplatíte, požádáte o zrušení kreditní karty, ale tím vzroste úroková sazba na hypotéce.

Kreditka je zlatý důl pro banky

Banky se v podmínkách pro užívání kreditek v mnohém liší, ale v jedné věci se shodují. Každá kreditní karta má tzv. bezúročné období, většinou kolem 40 dnů, během něhož může vlastník kreditky platit u obchodníků až do vyčerpání sjednané úvěrové částky. Do konce bezúročného období se neplatí z vypůjčených peněz žádný úrok, ale vypůjčená suma se musí zaplatit. A tady je právě kámen úrazu. Z neuhrazené částky se totiž platí suverénně nejvyšší úroky ze všech spotřebitelských úvěrů, zpravidla 15-25% z dlužné jistiny.

Pro koho jsou kreditky výhodné?

Paradoxně spíše pro bonitní klienty, protože jen ti si mohou dovolit bezproblémově splatit půjčený kredit v bezúročném období. Pro běžného spotřebitele je kreditní karta spíše tak trochu návnada ze strany bank a jen málokdo ji zvládne udržet na uzdě. Klient chce například ušetřit 150 měsíčně, ale nepozorností pak přichází o daleko vyšší peníze. S kreditkou ještě nikdo nic neušetřil.