Jedete na dovolenou? Toto byste měli vědět o placení
Léto je tu a s ním se rozjela i sezóna zahraničních dovolených. Než vyjete, měli byste si zjistit o cílovém místě co nejvíce informací. Například na ostrovech nemusí být dostatek hotovosti v bankomatech, v afrických zemích se můžete setkat s nedostatkem hotovosti obecně. Neměli byste se spoléhat pouze na platební kartu, nebo pouze na hotovost. Nejlepší je kombinace obou způsobů placení. Můžete si peníze vyměnit již doma před cestou, ale nemusíte s sebou vozit velkou sumu.
Dobré rady na cestu
- Ve vyhlášených letoviscích či turistických destinacích nebývá problém s výběrem z bankomatu ani s placením platební kartou. Přesto necestujte bez hotovosti. Drobné mince budete potřebovat na platby mýtného, na parkování, spropitné, zmrzlinu, toalety
- Hotovost se vyplatí směnit ještě před odjezdem. Ne vždy jsou výhodné směnárny, jelikož například eura jsou levnější na pumpách ONO, kuny v bance a dolary ve směnárně. Některé směnárny nabízejí lepší kurz, když si zřídíte zákaznickou kartičku nebo vytisknete kupon.
- Pozor na neobvyklou měnu. Například z Číny se tamní měna nesmí vyváže, tudíž ji ani nikde nekoupíte. Proto si vyměňte nějaké dolary či eura, které následně směníte.
- Platební karty jsou ideální alespoň dvě a je-li to možné, každou od jiné společnosti.
- Někde ani kartou nezaplatíte. Nejčastěji platební terminál vyhodí hlášku, že na účtu není dostatek hotovosti, i když máte peněz dostatek. Některé banky platební karty už dopředu blokují pro určité destinace.
- Někde kartou ani nevyberete. Aktuálně to platí o africké zemi Zimbabwe, kde není dostatek hotovosti. Cestovní šeky ani mezinárodní platební karty nefungují. Je dobré si přivézt dostatek bankovek menších hodnot, nejlépe USD.
- Pokud plánujete vybírat v zahraničí hotovost z bankomatu, ověřte si u své banky, jaké za to účtuje poplatky.
- Ztrátu i zadržení platební karty bankomatem ihned hlaste své bance. Pokud to neučiníte a karta bude zneužita, nedostanete z ukradených peněz nic.
Napsat komentář