Hypotéka je perfektní prostředek pro realizaci bydlení, když nejsou k dispozici vlastní peníze. Na druhou stranu se i v případě tohoto úvěru vyplatí zvážit různá kritéria. No a my se zaměříme na dobu fixace úrokové sazby, která je volitelná na několik let. Chcete se dozvědět, o co se jedná a jak nešlápnout vedle?

Co že je to ta fixace?

Fixační období u hypotéky je doba, po kterou vám banka garantuje neměnný úrok. V praxi dostanete v případě úvěru s fixací na pět let stejný úrok po dobu právě pěti let. V průběhu tohoto období se může situace na hypotéčním trhu radikálně změnit, ale vy nárůst úrokové sazby nepocítíte. Tedy alespoň do doby trvání fixačního období.

Banky nabízí možnost fixace na tři a více let. Ideální je právě tato možnost (tři nebo pět let), a to z toho důvodu, že by sazby naopak výrazně klesly a vy jste po delší dobu hypotéku zbytečně přepláceli.

Co si počít, když se doba fixace chýlí ke konci?

Po uplynutí fixačního období vám banka nabídne novou úrokovou sazbu, obvykle mnohem méně výhodnou. Vám nezbývá, než nabídku přijmou, anebo se poohlédnout po konkurenčních úvěrech a refinancovat.

Jakmile „své“ bance oznámíte, že chcete s hypotékou přejít ke konkurenci, pravděpodobně se bude snažit úrokovou sazbu srovnat a udržet si vás. Refinancování hypotéky je většinou výhodné, ale vždy je nezbytný průzkum trhu a pečlivé porovnání všech konkurenčních produktů.

Nezávislé portály porovnávají desítky hypoték. Dejte si však pozor na to, aby šlo k objektivní a pravidelně aktualizovaný seznam. Některé weby straní určitým poskytovatelům a uvádí nepřesné informace.

Tip na závěr: Uvažujete-li o hypotéčním úvěru, nemeškejte. Aktuálně se totiž úrokové sazby pohybují na hranici mimina – jen lehce nad 2 procenty! Opravdu není na co čekat.