Mladé rodiny pociťují nedostatek peněz hned  od počátku. Musí řešit najednou mnoho věcí, které jsou spojeny s penězi. V poslední době přišla vláda s několika produkty, které by jim měly trochu finančně ulevit.

 

Daně, úvěry na bydlení a stavební spoření

To vše mohou mladé rodiny aktuálně využívat. Pomocí je zvýšení daňové slevy na první dítě na 15 204 Kč za rok. Na druhé dítě bylo odsouhlaseno daňové zvýhodnění o 2 400 Kč, tzn. na 19 404, u třetího a dalšího dítěte byla částka navýšena o 3 600 Kč, celkem tedy na 24 204 korun. Všechna tato zvýšení bude možné využít i zpětně od počátku roku 2017.

Uvedené daňové výhody mohou uplatnit také prarodiče, a sice v případě, kdy rodiče dětí nemají příjmy, z nichž by toto zvýhodnění uplatnili. Jedná se například o studenty, jejichž výdělek nedosahuje šestinásobku minimální mzdy, který je pro rok 2017 stanoven na 66 tisíc Kč. Podmínkou však je, že vnouče musí žít s prarodiči ve společné domácnosti.

 

Přídavky na děti a vícerčata

Přídavky na děti se budou nově týkat rodin s příjmy až do 2,7 násobku životního minima (dosud 2,4 násobek). Také se zvýší přídavky u rodin, kde je příjem alespoň jednoho z rodičů, a to o 300 Kč na měsíc.

Od ledna 2018 se zvýší příspěvek rodinám, kterým se narodí dvojčata či vícerčata. Dosud to dělá 220 tisíc ročně bez ohledu na počet dětí, od nového roku by to mělo být 330 tisíc Kč.

 

Státní příspěvky a bydlení

Mladým rodičům je k dispozici státní úvěr 150 tisíc Kč, který mohou použít na rekonstrukci  bydlení. Aktuální úroková sazba činí 2% ročně po celou dobu splácení a celá částka musí být splacena do 10 let.

Další možností je Program 600, v jehož rámci mohou rodiče do 36 let, starající se o jedno dítě do 6 let, požádat o státní úvěr do 600 tisíc Kč. Peníze lze použít na koupi bytu či domu, přístavbu domu nebo i převod družstevního podílu v družstvu.

 

Důchod a stavební spoření pro děti

Od roku 2016 mohou rodiče pro své děti uzavřít doplňkové penzijní spoření. Ty mohou ve svých osmnácti letech vybrat třetinu vložených prostředků.

U stavebního spoření mohou rodiče po 6 letech vypovědět dětskou smlouvu a nepotřebují souhlas opatrovnického soudu. Podmínkou je souhlas všech zákonných zástupců dítěte.