Odložené platby jsou jednou z alternativ kreditních karet. Jedná se o specifický typ platby za zboží zakoupeného v e-shopu. Odložená platba má specifické podmínky domluvené mezi zákazníkem a prodejcem. Zprostředkovatelem odložené platby je služba poskytující službu odložené platby e-shopu nebo přímo internetový obchod. Účelem je, že zákazník má možnost zaplatit za zboží v prodloužené lhůtě až po jeho převzetí.

Jak to funguje?

Princip odložených plateb je prostý. V internetovém obchodě si vyberete zboží, potvrdíte objednávku a balíček necháte poslat domů. Za zboží ale neplatíte ani předem, ani při převzetí zásilky, jelikož účty za vás vyrovná MALL Pay nebo Twisto. To jsou dvě služby, které odložené platby umožňují. Vy si doma zboží prohlédnete a v případě spokojenosti platbu za balík odešlete do Mall Pay nebo Twista. Když se zboží nelíbí, můžete je vrátit ve lhůtě 14 dnů bez jakýchkoliv poplatků.

Potud fungují obě služby podobně. Rozdíly jsou v limitech pro útratu nebo možnosti odložit splatnost o více než 14 dnů.

MALL Pay

Tato společnost aktuálně spolupracuje se zhruba desítkou tuzemských e-shopů. Nakupujete-li s Mall Pay poprvé, obejdete se bez registrace, ale společnost za vás zaplatí maximálně 5 tisíc korun a zároveň můžete v jednu chvíli odložit pouze jednu platbu. Pokud však následně během 14-ti denní lhůty účty vyrovnáte, budete moci odložit víc plateb najednou a limit pro útratu se vám zvýší na 15 tisíc korun.

Twisto

Spolupracuje se širší sítí e-shopů, aktuálně je to kolem 600 obchodů. Podobně jako Mall Pay umožňuje i Twisto nákup bez registrace, ale s limitem pro útratu 10 tisíc Kč ročně. Chcete-li platby odkládat častěji, můžete si zřídit Twisto účet. Uživatelský účet vám umožní odložit několik plateb najednou a současně nabídne delší lhůtu pro zaplacení útraty, a to až 45 dní.

Odložené platby podléhají schválení

Jelikož jde vlastně o půjčku, neobejde se odložení plateb bez schvalovacího procesu. Schvalování probíhá podle údajů zadaných v objednávce. Celý proces se ovšem děje online, takže se během několika vteřin dozvíte, zda můžete platbu odložit.