Většina lidí daruje krev či plazmu ze zcela nezištných důvodů a mnoho z nich ani netuší, že z darování pro ně plynou jisté finanční výhody.

Ať už se rozhodnete darovat krev nebo plazmu mějte na paměti, že „prodávání“ tělních tekutin a orgánů je v České republice zakázáno. Můžete však dostat na svůj „dar“ finanční náhradu. Otázkou zůstává, zda se vám to vyplatí.

Kde se darování krve vyplatí?

Pokud se rozhodnete darovat krev v soukromém sektoru, obdržíte finanční náhradu ve výši 500 – 1000 korun. To zní sice lákavě, ovšem bezplatné darování v nemocnici není zcela bez odměny.

Kromě toho, že si darování krve můžete odečíst z daní, dostanete proplacené jízdné a ještě se zdarma najíte. Ačkoliv záleží na vašem základu daně, i při nízkém, se dočkáte pěkné sumy při ročním vyúčtování daní. Pokud si vše spočítáte, zjistíte, že darování krve v nemocnici je paradoxně finančně lépe ohodnocené než v soukromém sektoru.

V zahraničí nejsou podmínky pro darování tolik přísné a jsou i lépe zaplacené. Například v Rakousku a v Německu dostanete odměnu 20 euro a tím to nekončí. Další příspěvky na vás čekají, když přivedete další dárce nebo chodíte darovat pravidelně.

V České republice můžete darovat krevní plazmu a krev maximálně 26x do roka. Většina nemocnic vám jí však neodebere častěji než jednou do roka. Možnost darování krve a krevní plazmy 50x do roku, což je dvojnásobně častěji než u nás, je dalším důvodem, proč Češi darují krev v zahraničí.

Jak je to s darováním spermií?

V České republice je sice darování spermií zcela anonymní, ovšem odměna není nijak závratná. Pokud bude mít klinika o vaše sperma zájem, dočkáte se odměny 500 až 6000 korun. Výše částky záleží na mnoha faktorech – vzdělání, zdravotní stav, vzhled (především nadváha snižuje odměnu za darované sperma).

Vysoké odměny za darovaná vajíčka

Darování vajíček je patří mezi nejvíce hodnocené. Dárkyně si může přijít až na 30 000 korun, ovšem čeká ji náročný proces v podobě hormonální stimulace a bolestivého odběru vajíček.