Lze tomu těžko uvěřit, ale skutečně je spousta lití, kteří nevědí, komu a kolik přesně dluží. Napomáhá tomu i dostupnost půjček, kterou lze získat pár kliknutím na internetu nebo po telefonu. Pak se snadno ztrácí přehled. Pokud dlužník žádá o oddlužení, není jeho povinností si vzpomenout na všechny dluhy. Věřitelé se musí přihlásit sami na počátku insolvenčního řízení. Ovšem vždy je lepší mít o svých dluzích přehled a před insolvencí či exekucí dát raději přednost uskromnění a požádat například o konsolidaci půjček. Jsou však situace, kdy se člověk o svém dluhu ani nedozví. Například vám někdo ukradne doklady a půjčí si na ně peníze, nebo zapomenete na pokutu, přestěhujete se a upomínka vám přijde na starou adresu. O svých závazcích se nikde nedozvíte najednou a na počkání. Pokud si nedokážete vzpomenout sami, začněte pátrat.

Prohledejte šuplíky a emaily

Vytiskněte si výpisy z účtů, dohledejte příjmy, které by mohly být půjčkou a výdaje, které by mohly být splátkami. Najděte smlouvy, prohlédněte hromádku neotevřených dopisů, ve kterých by mohly být upomínky. Projděte e-maily a esemesky a případné opožděné splátky.

Ptejte se v registrech a u soudu

Zavedenými registry jsou Solus, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. V nich se půjčovatelé zjišťují, zda splácíte své závazky, i to, zda nejste předluženi (moc půjček). Soud vám bezplatně poskytne výpis vašich věřitelů, kteří v minulosti soudně vymáhali své pohledávky. Pak musíte věřitele kontaktovat a zjistit kolik mu dlužíte.

Napište půjčovatelům a poskytovatelům služeb

Pokud jste si půjčili u nějaké minispolečnosti, která není partnerem registrů, tak svůj dluh výše uvedenými způsoby nezjistíte. Proto je lepší spolupracovat s velkými inkasními firmami, které třeba mohly váš dluh odkoupit. Kontakty najdete v Asociaci inkasních agentur. Pokud opravdu nevíte, komu všemu dlužíte, obraťte se s dotazem na své dodavatele pravidelných služeb- energií, telefonu, internetu apd. Stačí prostý dopis či e-mail.

Oslovte i úřady

Obec kvůli poplatkům za odpad, psy, vodné apd. Dále Finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu. Pokud jste jako podnikatel dováželi něco ze zahraničí, dotažte se pro jistotu i na celní správě.

Pozor na šmejdy!

U některých registrů není patrné, odkud získávají data a jak jsou aktuální. Vyberou poplatek, ale informace, které dostanete, nejsou k ničemu. Typický je tzv. Centrální registr dlužníků, ve kterém si například rozkliknete negativně hodnocené firmy, ale najdete tam i informace typu „Jsme v Česku, tak vysílejte české filmy a seriály“. Stejně tak dejte pozor na ty, kdo slibují za poplatek pomoc s oddlužením. To je podvod, jelikož žádost o oddlužení mohou soudu podat jen advokáti, exekutoři, insolvenční správci, notáři nebo ministerstvem akreditované organizace, jejichž seznam je na webu sako.justice.cz.