Jak vytvořit finanční rezervu?
Žít ze dne na den a nemít žádné úspory není nic příjemného. Rozumný člověk by se měl snažit vytvořit nějakou finanční rezervu pro tzv. horší časy. Je to záruka klidu, neboť dostat se do nečekaných finančních problémů se může každý. Řešit to pak půjčkou může znamenat zadělat si na další problémy, v horším případě se člověk může dostat do dluhové spirály.
Proč vytvářet finanční rezervu
Ze všech výše uvedených důvodů je dobré vytvořit si jakýsi polštář v podobě disponibilní, tedy krátkodobé finanční rezervy. Tu by si měla vytvořit každá domácnost alespoň ve výši tří měsíčních výdajů. Uspořené peníze by měly sloužit především při neočekávaných finančních potížích a pomoci s jejich řešením. Také by tyto peníze měly být dobře dostupné, aby mohly být v případě naléhavé potřeby okamžitě k dispozici.
Jak postupovat
Důležité je mít vyvážené finanční portfolio, které je základem nastavení vhodných podmínek pro spoření. Portfoliem jsou myšleny finanční produkty. Jejich vyváženost vám dá jistotu, že se svými financemi správně manipulujete a daří se vám dosahovat vytyčených cílů.
Základními produkty jsou běžný účet, spořící účet, stavební spoření a případné doplňkové produkty typu investic v podílových fondech, důchodové připojištění a jiné.
Pravidelně odkládat stejnou částku
To je nejjednodušší, ale zároveň nejefektivnější způsob, jak vytvářet finanční rezervu. Pravidelným odkládáním, chcete-li ukládáním stále stejné částky si jednak vytvoříte správné finanční návyky, a jednak si časem na pravidelné úložky zvyknete. Odkládaná částka vám přestane chybět v rodinném rozpočtu.
Spořící účet
Znamená to krátkodobou finanční rezervu, u které lze předpokládat, že ji nebudete potřebovat hned příští měsíc. Ovšem v případě nutné potřeby bude okamžitě k dispozici.
Každý by tedy měl zvolit optimální řešení kombinující nejen určité zhodnocení, ale také likviditu, tedy dostupnost. Proto tento účel se jako ideální jeví klasický spořící účet, který má v nabídce každá banka.
Jiné alternativy
Může to být například ukládání peněz do zlata nebo stříbra od 500 korun měsíčně. Trh s drahými kovy je stabilní a meziročně spíše roste. Korunový výnos například ve zlatě činí 12,6 % a ve stříbře 18,5 %.
Oblíbenou formou je také stavební spoření, které v případě ukládání dostatečné částky nabízí velmi zajímavé zhodnocení díky státnímu příspěvku. Tento vklad ovšem slouží spíše pro vytváření střednědobých rezerv a zajímavé zhodnocení je vykoupeno horší dostupností uložených peněz.
Rada na závěr
Zkuste nejprve odkládat menší částku, kterou můžete postupně navyšovat. Tak poznáte, kde je vaše hranice.
Napsat komentář