Rádi fotografujete? A chtěli byste svůj um nejen rozvíjet, ale také zpeněžit? K tomu vám dopomůže internet, na kterém lze vydělávat všelijak – dokonce i focením a kreslením. Webové stránky, které jsou zaměřené na prodej fotografií nebo kreseb se nazývají fotobanky a svá díla na ně můžete umístit zdarma. Když nabídnete krásnou fotografii nebo kresbu, může se objevit potencionální kupec, či kupci, kteří vám výtvory ochotně zaplatí. Musíte se sice smířit s tím, že poměrnou část shrábne fotobanka, ale na druhou stranu není limit takových prodejů nikterak omezen.

Kromě děl můžete prodat i svá práva, která se k těmto věcem vážou. Není problém vydělat na jedné fotografii nebo grafice až několik set nebo tisíc korun. Nabízí se však otázka jak začít?

Vydělávat na internetu  focením a kreslením lze, ale zadarmo peníze nedostanete

První krok je jasný. Malujte a fotografujte, co se dá. Při fotografování doporučujeme použít klasickou zrcadlovku, protože největší zájem budí kvalitní fotografie. Předpokladem je skutečnost, že to s foťákem v ruce umíte a máte „čuch“ na atraktivní fotografie. Ti zručnější mohou k úpravám použít speciální software (nejlepší je Photoshop, ale pokud si dáte práci, najdete slušný software v nižších cenových relacích či dokonce zdarma). Pokud se chystáte na ilustrace, pak se grafickému editoru nevyhnete. Opět doporučujeme soft od společnosti Adobe s příznačným názvem Illustrator.

Klíčová je kvantita i kvalita

Váš inventář by měl být nejen co možná největší, ale také pestrý. Pokud se vám podaří nasbírat dostatečný počet fotek a kreseb, můžete pravidelně inkasovat finanční odměnu a zajistit si tak pasivní příjem. Nespoléhejte se však na to, že vám pár fotografií či ilustrací zajistí pohádkové bohatství – na internetu tímto způsobem vydělává spousta lidí a o konkurenci není nouze.

Nezapomeňte ani na špetku marketingu. Spousta fotek (těch opravdu povedených) si pak najde cestu do časopisů, které z fotobank přebírají tyto obrázky.

Některé databáze si vyžádají pár ukázek, než povolí zaregistrování. Jakmile se vám podaří vytvořit účet, důkladně popište a zařaďte obrázek tak, aby navigace byla pro příchozí zájemce snadná. Proběhne kontrola obsahu a pokud vyhovuje, začnete prodávat. A pak jen čekat na penízky.

Finanční částky, které lze vydělat focením a kreslením, se mohou samozřejmě lišit. Pokud budete mít štěstí, můžete inkasovat za jeden kus až několik desítek dolarů. S ohledem na neomezené množství výtvorů, které můžete ve fotobance nabídnout, to nejsou špatné vyhlídky.

Nezapomeňte si zřídit virtuální peněženku (např. PayPal), kam bude fotobanka přeposílat vaše provize. A to je vše. Váš koníček může inspirovat a těšit více lidí a vy si na oplátku dopřeje slušný pasivní příjem.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/1186873