Jak vydělávat přes internet stovky, tisíce a dost možná i desítky tisíc korun? Způsobů je nespočet, ale pokud se přidáte do řad affiliate partnerů, určitě nebudete litovat. V následujících řádcích vám prozradíme, co to affiliate je a jak se do něj zapojit.

Co je to affiliate?

Affiliate neboli affil je jinými slovy provizní program. Provozují ho e-shopy i poskytovatelé služeb a jeho podstatou je snížení nákladů za propagaci. O tu se, jakožto affiliate partner, postaráte vy. Z každého zákazníka, který u koncového prodejce/poskytovatele služeb nakoupí, získáte provizi.

 

V praxi funguje affiliate následujícím způsobem:

 

Vyberete si provizní program, který vám vyhovuje – například e-shop s bytovými doplňky. Po registraci získáte speciální odkaz, na základě kterého vám bude za budoucí konverze připisována provize. Odkaz může vypadat takto: www.nejakyweb.cz/=vaseID.

 

Alfou a omegou je přivést zákazníky na cílový web prostřednictvím vašeho odkazu. Ten můžete propagovat různou formou. Nejčastěji na vlastních webových stránkách, které mají podobné zaměření jako vybraný provozovatel affilu. V případě e-shopu s doplňky je ideálním kanálem magazín o bydlení, který pravidelně čtou lidé se zájmem o dané téma.

 

Provizní odkaz můžete zakomponovat i do e-mailové kampaně, případě ho vhodně umístit v diskuzi, která se zabývá daným tématem. Vždy se však musíte řídit podmínkami provozovatele affiliate programu a nepokazit mu dobré jméno na trhu. Spamování je obvykle striktně zakázáno.

 

Jak vysoká může být provize?

 

Výše provize bývá individuální, ale u většiny obvyklého zboží se pohybuje řádově v jednotkách procent. V případě služeb nebo událostí (např. propagace školení apod.) jsou provize výrazně vyšší. Na druhou stranu ale výše provize nemusí hrát roli – může být výhodnější prodat drahý produkt a získat provizi řádově v procentech, než vygenerovat padesátiprocentní konverzi z levného zboží.