V zimě se spotřeba elektřiny a plynu zvyšuje, stejně tak náklady na vytápění. Jelikož zároveň porostou ceny za energie, měli bychom se zajímat o způsoby šetření. Kromě změny dodavatele lze navýšení účtů za energie zamezit některými chytrými opatřeními, která nejsou nikterak drahá.

Vytápění
Vytápění domácnosti představuje nejvyšší položku v nákladech na energie. Základem je správné větrání, aby únik tepla byl minimální. Větrat bychom měli intenzivně a opakovaně okny otevřenými dokořán. Pokud například v kuchyni vaříme a zapomeneme na otevřené okno v jiné místnosti, kde jsou i zapnutá kamna, na účtu za teplo to pak poznáme. Další chybou je větrání ventilačkami, které necháme otevřené třeba půl dne. Místnost se příliš nevyvětrá a naopak se do bytu natáhne chlad a vlhko.

Na co si dát pozor
Důležitá jsou dobře utěsněná okna i dveře. Šíření tepla z radiátoru by neměl bránit nábytek, ani dlouhé závěsy a záclony. V každé místnosti bychom měli nastavit odpovídající teplotu. Pro obývací pokoj se doporučuje 21° C, v kuchyni stačí i 18° v ložnici sneseme teplotu okolo 15°C. Každý stupeň navíc zvedá náklady za vytápění až o 6 procent. Další v řadě jsou náklady na ohřev vody a na provoz elektrospotřebičů, jejichž modernizací můžeme značně ušetřit.

Svícení
Nejsnadnější cestou k úsporám je vedle pořízení nových úsporných elektrospotřebičů také úsporné osvětlení. Například LED žárovky spotřebují zhruba sedmkrát méně elektrické energie než běžné vláknové žárovky. Jedna klasická 60W žárovka spotřebuje při svícení čtyři hodiny denně skoro 90 kWh za rok, zatímco LED žárovka pouhých 13 kWh. To znamená, že svícením touto LED žárovkou ušetříte ročně elektřinu za 360 korun.

Chytré termostaty
Mohou snížit poplatky za topení až o třetinu. Jejich cena je sice vyšší než termostatů standardních, ovšem investice se díky úsporám za energie poměrně rychle vrátí. Některé typy dokáží ušetřit až 30% nákladů na vytápění. Na rozdíl o klasického termostatu, ve kterém nastavíte teploty a čas vytápění, lze pomocí chytrého termostatu ovládat teplotu v domě nebo bytě odkudkoliv na dálku, třeba chytrým telefonem. Existuje dokonce chytrý termostat, který pozná otevřené okno, zná předpověď počasí a netopí, když nikdo není doma.

Servis kotlů
Dobře seřízený moderní kotel dokáže ušetřit také až třetinu výdajů za teplo. Rychlou návratnost přinese koupě moderního kondenzačního kotle. Tradiční kotle mají účinnost cca 85%. Kondenzační kotel vyrobí stejné množství tepla jako jeho předchůdce, ale i při velké spotřebě ušetří svou pořizovací cenu za tři až sedm let.