Bankomaty se již staly běžnou součástí našeho života. Výběr vkladů v bankomatech šetří čas, který bychom strávili ve frontě v pobočce banky. Co však dělat s přebytečnými penězy, které jsme si vybrali na určitý nákup, který si nakonec rozmyslíme a banka má již zavřeno? V takovém případě máme možnost peníze vložit do tzv. vkladomatu. Nejedná se o nějaké speciální zařízení, ale pouze o další funkci, kterou jsou vybavovány bankomaty. Funkcí vkladu hotovosti je vybavováno stále více bankomatů v Česku, což velice usnadňuje život všem střadatelům. Jen za poslední rok vzrostl počet vkladomatů téměř o čtvrtinu a v současnosti připadá jeden vkladomat na pět bankomatů.

 

Výhody vkladomatů

Předností vkladomatů je rychlost a možnost uložení peněz v bance i po zavírací době. Vkladomaty jsou stejně jako bankomaty dostupné nepřetržitě. Nejvíce jich má Komerční banka, která potvrdila, že mimo otevírací dobu se uskutečňuje více než třetina všech vkladových operací.

Zatím vkladomaty přijímají pouze koruny. Mince lze uložit pouze v některých vkladomatech patřících ČSOB.

 

Jen na vlastní účet

Ve většině bank, které vkladomaty mají, lze do nich peníze uložit jen na vlastní účet, a to vždy zdarma. Jsou však výjimky, kde je možné uložit peníze i na jiné účty. Umožňuje to zatím Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB a UniCredit Bank. Z nich pouze jediná spořitelna za to vybírá poplatek ve výši 5 Kč. Na účet do konkurenční banky vložíte peníze jen přes vkladomaty České spořitelny, a to za 80 korun.

 

Aktuální počet vkladomatů

Komerční banka                  252

Česká spořitelna                  195

ČSOB                                  182

UniCredit Bank                   136

Air Bank                               74

Raiffeisenbank                      71

MONETA Money Bank        43

mBank                                    4

Sberbank                                1