Máte k dispozici volný kapitál a rozhodli jste se, že ho nenecháte jen tak ležet? Děláte dobře – inflace vaše úspory znehodnotí, ale pokud je vhodně investujete, naopak si přijdete na slušnou částku. V dnešním článku se zaměříme na takzvané p2p půjčky, které jsou v posledních letech doslova fenoménem v oblasti půjčování.

 Co je to p2p půjčka?

Zkratka p2p označuje půjčky, které nezprostředkovávají banky nebo nebankovní instituce, ale soukromé osoby. Transakce probíhá na specializovaných platformách (např. loanis.cz nebo bankerat.cz) a v podstatě lze říct, že je oboustranně výhodná.

Vy, jakožto věřitel, se po registraci do programu rozhodnete, jakou částku půjčíte ostatním lidem. Nastavíte si výši úrokové sazby a dobu splatnosti a začnete půjčku nabízet. Případně akceptujete poptávku některého se zájemců o půjčku.

Výhody p2p půjček spočívají v atraktivní úrokové sazbě – lidé, kteří si nemohou nebo půjčit v bance, tak mají možnost získat peníze za výhodnějších podmínek než u neznámých nebankovních společností. Pro věřitele zase půjčování zajistí vyšší výnos než v případě jiných investic.

 Jsou p2p půjčky bezpečné?

Platformy, na kterých p2p půjčování peněz probíhá, zajišťují opatření, díky kterým jsou transakce velmi bezpečné. Samozřejmě se může stát, že dlužník přestane splácet – proto je výhodnější rozložit investici do většího množství půjček, než do jedné větší. Přesto je riziko poměrně minimální, což nepřímo potvrzuje i zvýšený zájem soukromých investorů.

 Kolik si můžete vydělat?

Na tuto otázku bohužel nelze přesně zodpovědět – v praxi záleží na výši prostředků, které do p2p půjček uvolníte a na parametrech, které nastavíte. Počítejte však s tím, že provozovatelé platformy omezují výši úroků a další vlastnosti půjčky tak, aby odpovídala platným zákonům a byla pro zájemce atraktivní. I přesto si však můžete přijít na velmi slušný zisk.