Do exekuce se může dostat každý a vždy se jedná o velmi nepříjemnou situaci. Pokud jste se již do exekučního řízení dostali nebo vám bezprostředně hrozí, stále existuje naděje, že se opět dostanete do normálního života. Prozradíme vám podrobnosti – dozvíte se, co vám v průběhu exekuce hrozí a jak se s problémem vypořádat.

Co vám hrozí v případě exekuce?

Exekuce je proces, kdy věřitel může získat celou nebo poměrnou část dlužné částky, kterou jste mu jakožto dlužník neuhradili v řádném termínu a dle smluvních podmínek. Někdy se však stahuje i na osoby, které nemají se závazkem nic společného – například na rodiny dlužníků, kteří své závazky odmítají řešit.

V případě exekuce hrozí zabavení majetku a v extrémním případě i k prodeji nemovitosti ve dražbě. U menších dluhů má řízení průběh strhávání srážek ze mzdy. Disponujete-li finančními prostředky, můžete využít možnost finančního plnění.

Exekuci se lze vyhnout tak, že:

  • si dobře rozmyslíte, u koho a kolik si půjčíte
  • nebudete nakupovat zboží a služby, pro které nemáte reálné využití
  • dáte si pozor na to, komu budete dělat ručitele a jaké dokumenty podepíšete
  • zajistíte si adekvátní příjem, se kterým nebudete mít problémy hradit splátky

Exekuční příkaz

Pokud jste se exekuci snažili vyhnout, ale nepovedlo se vám to, rozhodně se nesnažte strkat hlavu do písku a naopak situaci aktivně řešte. Spojte se s věřiteli a ubezpečte je v tom, že se budete snažit závazky doplatit. Exekutoři tento přístup nemusí ocenit, ale je to mnohem lepší než ignorace.

Snažte se o to, aby dlužná částka zbytečně nenarůstala. Spolupracujte s exekutorem a postupujte dle jeho pokynů.

Exekuci lze vyplatit půjčkou

Někdy je jediným řešením půjčka, ačkoliv to zní jakkoliv paradoxně. Uchýlíte-li se k této variantě, dejte si dobrý pozor na to, od koho si půjčku na exekuci vezmete. Tyto služby zprostředkovává množství úvěrových predátorů, kteří vám způsobí ještě větší problémy. Na druhou stranu jsou na trhu i solidní společnosti s individuálním přístupem ke klientům. Nabídnou vám optimální financování, díky kterému se z dluhů dostanete.