Telemarketingové firmy se snaží nalákat spotřebitele na své zboží či služby nabídkou určitého zboží zdarma výměnou za vaše odpovědi do ankety. Pokud nechcete odpovídat, nebo se rovnou těchto mnohdy obtěžujících telefonátů zbavit, existuje několik tipů:

 

Nedání souhlasu

Při založení účtu v bance, při nákupu v e-shopu a při jiných příležitostech po vás chtějí vaše telefonní číslo. Na konci registračních a objednávkových formulářů pak bývá políčko s pokynem – zaškrtněte, zda souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Jak se bude údaj dále zpracovávat již téměř nikoho nezajímá. A tak jsou vaše osobní údaje k dispozici nejen danému obchodu či bance, ale i jejím marketingovým partnerům. Kupčí s nimi ale i mobilní operátoři, protože souhlas s poskytnutím čísla totiž bývá zakomponován v každé smlouvě, kterou s operátorem uzavřete.

Řešením je, požadovat před podpisem vyškrtnutí této pasáže.

 

Odvolání souhlasu

Odvolat souhlas můžete kdykoliv, ikdyž jste smlouvu podepsali někdy dávno. Nejlépe je to  prostřednictvím e-mailu nebo pošty. U jiných firem, kterým jste souhlas nikdy přímo neudělili, můžete požádat operátora o zařazení na takzvaný veřejný telefonní seznam účastníků s upozorněním, že si nepřejete dostávat žádné marketingové nabídky po telefonu. Pro telemarketingové firmy platí pak zákaz vyplývající ze zákona o elektronických komunikacích.

 

Co dělat, když telefonáty neustávají

V praxi se stává, vám telefonují z nejrůznějších call center klidně dál. Pak máte možnost obrátit se na Český telekomunikační úřad. Pokud úřad vaši stížnost uzná, může celou věc označit za správní delikt a firmě uložit pokutu. Pokud by vám volala stále stejná firma i přes vaše upozornění, pak se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci. Podle zákona o ochraně spotřebitele jsou totiž nevyžádané telefony agresivní obchodní praktikou. Jako důkaz vám poslouží nahrávka rozhovoru, ve kterém telemarketingovou firmu upozorňujete, že si další hovor nepřejete.

 

Aplikace na blokování telefonátů

Existuje i neoficiální cesta, kterou je možnost stažení si aplikace fungující jako databáze čísel telemarketingových společností. Databázi, neboli „černou listinu“ si budují samotní uživatelé. Tento projekt najdete pod názvem Nevolejte.cz.