Je to už pár let, co jste využili hypotéku pro financovaní svého bydlení a podivujete se nad tím, jak se podmínky nových úvěru změnily? Pravdou je, že hypotéční úvěry zažívají v posledních letech nový boom a hypotéční banky klienty lákají na velmi výhodné úrokové sazby. Spotřebitelé, kteří v současné době o hypotéku zažádají, tak ve finále splatí mnohem menší částku než ti, kteří úvěr čerpali před lety. Nemusíte však zoufat, i vy máte stále šanci v podobě refinancování hypotéčního úvěru.

Co je to refinancování hypotéčního úvěru?

Podstata refinancování hypotéky tkví ve splacení již existujícího úvěru u jednoho věřitele novou hypotékou (lze využít také ke splacení meziúvěru). K nejčastějším důvodům, které spotřebitele vedou k doplacení, je zmíněná nižší úroková sazba, prodloužení doby splatnosti nebo jiné výhody, kterých se jim u stávající hypotéky nedostává.

Kdy je vhodná doba pro refinancování?

Díky správně načasovanému refinancování hypotéčního úvěru můžete ušetřit spoustu peněz, ale na druhou stranu se přechod k jinému věřiteli vyplatit nemusí. Drtivá většina hypotéčních bank totiž za doplacení hypotéky v takzvaném období fixace klienty penalizuje. Výše sankcí se může ve finále rovnat úspoře a v horším případě ji převýšit.

Vhodnou dobou pro doplacení je proto na konci období fixace, kdy nehrozí žádné sankce ze strany hypotéční banky. O končící době fixace vás ovšem stávající věřitel informuje až v momentě, kdy je takřka nemožné přechod na novou hypotéku stihnout. O refinancování musíte žádat s předstihem a počítat s časovou rezervou alespoň šesti týdnů.

Zvažujete-li refinancování i přesto, že vám do konce fixačního období zbývá ještě několik měsíců nebo let, spočítejte si výši úspory pomocí kalkulačky pro refinancování.