Jak poznat úvěrového predátora
Rozhodli jste se, že zažádáte o půjčku, ale neuspěli jste v bance? Pokud vás nedostatečná bonita nebo záznam v registru dlužníků dohnaly k myšlence na dostupnější nebankovní produkty, mějte se ne pozoru. V nebankovním sektoru nepůsobí jen renomované společnosti, ale také nespočet podvodníků, kterým se nelichotivě přezdívá jako „úvěroví predátoři“. Tito poskytovatelé mají společné to, že se z klientů snaží doslova sedřít kůži. Nechcete-li jim naletět, řiďte se při výběru půjčky následujícími doporučeními.
O půjčku vždy žádejte u „značkových“ společností
V prvé řadě se zaměřte na nebankovní společnosti, které si během dlouholeté působnosti na trhu vysloužily dobrou pověst. Za zmínku stojí například Home Credit, Cetelem nebo Provident – u těchto úvěrových společností dostanete garanci transparentních podmínek. Jinými slovy – nikdo vám nezatají konečnou splatnou částku a další skutečnosti, které se splácením úvěru souvisí. I u těchto věřitelů však budete muset prokázat bonitu a překážkou může být i záznam v registru.
I solidní nebankovní věřitelé sice přistupují k žadatelům o půjčku benevolentněji, ale to neznamená, že půjčí každému. Neuspějete-li se žádostí ani u výše zmíněných společností, berte to jako znamení, že nesplňujete předpoklady pro získání půjčky.
Štěstí můžete zkusit i jinde, ale…
Pokud vás neodradí ani další zamítnutí žádosti o půjčku, stále máte šanci. Vystačíte-li si s menší částkou, pokuste se získat tzv. rychlou půjčku před výplatou. Mikroúvěr s malým úvěrovým rámcem (stovky až tisíce korun) a krátkou dobou splatnosti patří mezi nejdostupnější typy nebankovních půjček vůbec. Získání je snadné a proces vyřízení probíhá bez nutnosti doložení bonity.
Na závěr jsme si nechali radu nad zlato – vždy čtěte smluvní podmínky a nikdy nepodepisujte smlouvu, která vám není zcela jasná. Pokud si nejste jistí, zda je ve vašich silách úvěr splatit, nedávejte jako zástavu nemovitost. Právě o to jde úvěrovým predátorům především.
Napsat komentář