Na území ČR je každoročně zadrženo značné množství padělaných českých bankovek. Například v letech 2014 a 2015 to bylo vždy více než 2 tisíce padělaných bankovek. Jejich počet většinou závisí na úspěšnosti razií a zátahů Policie ČR. V roce 2017 to však bylo už „jen“ 1318 padělků.

 

České bankovky se padělají nekvalitně

Podvodníci v ČR naštěstí nevyužívají kvalitní nástroje, které jsou k dispozici ve vyspělých zemích Evropy. Při pozorné prohlídce by měl běžný občan padělek poznat. Padělatelé je tisknou převážně na inkoustových tiskárnách, případně na barevných kopírkách, takže chybí bezpečnostní prvky. Větší riziko je u tisknutí z ofsetových tiskáren, které však padělatelé na české bankovky téměř nevyužívají. U padělání mincí jde většinou o technické padělky, které nemají ražbu a podvodníci je využívají do herních automatů nebo automatů na jízdenky. V zahraničí jsou padělky bankovek kvalitnější a obtížně rozeznatelné od pravých.

 

Jak poznat padělek?

Při kontrole pravosti bankovky ji nejdřívě promněte mezi prsty. Bankovní papír používaný na naše bankovky je velmi specifický a na omak jde poznat například od kancelářského papíru. Pravá bankovka není tak hladká a na lícní straně má hmatem citelný hlubotisk. Další radou je prohlédnutí bankovky proti světlu a kontrola, zda obsahuje vodoznak a ochranný proužek, který má podobu mikrotextu a mění barvu. Poté bankovku sklopte. V ornamentu na rameni portrétu je u pravé bankovky skrytý obrazec s její nominální hodnotou. Při pohybu bankovkou se navíc mění proměnlivá barva na líci. Vpravo na líci je pak dvoubarevný iridiscentní pruh.

 

Co dělat s padělkem

Největší pozor si dejte u bankovek v hodnotě 500, 1000 a 2000 korun, které se padělají nejčastěji. Máte-li podezření a nejste si jisti, můžete použít i aplikaci ČNB pod názvem České peníze, která nabízí možnost rozeznávání bankovek. Pokud si všimnete hned, že máte v ruce padělek, máte právo bankovku odmítnout  a požádat o jinou. Zjistíte-li to později, nesmíte s ní platit, neboť byste se tak dopustili trestného činu, a to i v případě, že nevíte, že platíte padělkem.